irmikhelvasi.gen.tr https://www.irmikhelvasi.gen.tr İrmik Helvası, İrmik Helvası Tarifi ve Malzemeleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, irmikhelvasi.gen.tr Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000 Sun, 29 Mar 2020 00:00:00 +0000 60 İrmik https://www.irmikhelvasi.gen.tr/irmik.html Thu, 15 Nov 2018 19:44:41 +0000 İrmik, kelime olarak esasen buğday irmiğini işaret etse de, mısır ve pirinç gibi tahılların ezilmesiyle elde edilen gıdalar için de mısır irmiği, pirinç irmiği isimleri karşımıza çıkmaktadır. Ancak tam tabiri ile duru İrmik, kelime olarak esasen buğday irmiğini işaret etse de, mısır ve pirinç gibi tahılların ezilmesiyle elde edilen gıdalar için de mısır irmiği, pirinç irmiği isimleri karşımıza çıkmaktadır. Ancak tam tabiri ile durum buğdayının tavlandıktan ve yabancı cisimlerden arındıktan sonra uygun öğütme metotlarına göre öğütülmesi ile elde edilen bir gıda maddesidir. Buğdaylar botanik olarak 3 ana kategoride toplanır:

 • Triticum aestivum; ekmek yapımında kullanılan buğday cinsidir.
 • Triticum durum; irmik bu buğdaydan üretilir.
 • Triticum compactum; bisküvi üretiminde kullanılır.
Durum buğdayı sert buğdaydır. Protein açısından oldukça zengin olan durum buğdayından elde edilen irmik başta tatlılar olmak üzere tek başına geniş bir kullanım alanına sahip olmasının yanında, makarnanın üretiminde de kullanılmaktadır.

İrmik Çeşitleri Nelerdir

Standartlar gereği tane boylarına göre ayrılmaktadır.
 • Makarna yapmaya mahsus: Taneler elendiğinde 125-530 mikron eleğin arasına gelmektedir. Sınırlaması ise miktar olarak elek altında %10, elek üstünde ise %1 den fazla tane kalmaması gerekmektedir.
 • İnce boy: 125-450 mikron elek arasında kalan tanelerdir. Eleğin altında ve üstünde kalan miktarlar toplandığında miktar olarak %20 den fazla olmamalıdır.
 • Orta boy: 450-800 mikron elekler arasındaki boyutlardadır. İnce boydaki gibi %20 sınırı bu tane boyu için de geçerlidir.
 • Tam buğday irmiği: Yabancı maddelerden arınan durum buğdayı tavlanır, öğütülür. İçeriğinde buğdayın kepeği ve embriyosu mevcuttur.
Ülkemizde, üretiminden ambalaj ve pazarlanmasına kadar tüm aşamaları 2002/21 sayılı Türk Gıda Kodeksi tebliği ile düzenlenmiş ve denetlenen bir gıdadır 

İrmiğin 

İrmik

Besin Değerleri Nasıldır

Besin değeri son derece zengin olan durum buğdayından imal edildiği için aynı şekilde yüksek besin değerlerine haizdir. Protein, karbondidrat, nişasta, fosfor, magnezyum, potasyum, kalsiyum, sodyum, çinko, tiamin, ribofllavin, vitamin B6, nisasin gibi öğeleri içer
en irmik, 100 gr. 'ı için  ortalama 344 kcal enerji verir.

Dış Ticarette İrmiğin Durumu Nedir

2013 yılında TUIK istatistiklerine göre 24.280 tonluk 25.385.599 TL'lik ihracat gerçekleşmiştir. ithalatı çok daha az olup 122 ton ve 213.644 TL olarak kaydedilmiştir. Bir önceki yıl 2012 de ise 26.271.373 TL değerinde ihracat  ve 28.817 TL değerinde ithalat yapılmıştır.

İrmikli Tarifler 
Çeşitli yemeklerde ve tatlılarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunların başında ise helvası gelir.

Dondurmalı İrmik Helvası
2 su bardağı   irmik
100 gr tereyağı
1 su bardağı şeker
2 su bardağı süt
Maraş usulü sert dondurma
Tarçın

İrmik ve yağ kavrulur. Şeker ve süt kavrulmuş irmiğin içine katılır. Kısık ateşte sütü çekmesi ve irmiğin pişmesi beklenir. Helva piştikten sonra yuvarlak 
kasenin yarısına, helva arasına dondurma, ütüne tekrar helva koyup ters çevirerek, helva servis tabağına aktarılır. Üzerine tarçın serpilerek servise hazır hala getirilir.

Sütlü tatlısı
 7 çorba kaşığı irmik
14 çorba kaşığı şeker
1 litre süt
1 tatlı kaşığı yağ veya 1 yemek kaşığı tereyağ
Vanilya, tarçın, ceviz, fındık, fıtık  isteğe bağlı
 
İrmik, şeker, süt tencereye konur. Orta ateşte kaynayıp koyulaşana kadar pişirilir. Fokurdama olduğunda yapı ve vanilya katılır. Biraz daha karıştırılamaya devam edilir. Tencere ocaktan alınır  ve bir tepsiye boşaltılarak buzdolabında soğumaya bırakılır.  Dilimlenerek se]]> İrmik Nedir https://www.irmikhelvasi.gen.tr/irmik-nedir.html Thu, 15 Nov 2018 22:13:02 +0000 İrmik Nedir, İrmik buğdaydan üretilen besleyici bir gıdadır. Her ne kadar buğday kilo yaptığı için diyet listelerinden çıkarılıyorsa da bir şekilde yeniden sofralarda kendine yer bulmayı başarıyor. İşte buğdayın girdiği İrmik Nedir, İrmik buğdaydan üretilen besleyici bir gıdadır. Her ne kadar buğday kilo yaptığı için diyet listelerinden çıkarılıyorsa da bir şekilde yeniden sofralarda kendine yer bulmayı başarıyor. İşte buğdayın girdiği şekillerden biri olan irmik. 

İrmik ve çeşitleri;
Buğday irmiği ince ve kalın olarak elenir ve  makarna yapmak için kullanılacaklar ayrılır. Esmer, kabuklu irmik ile beyaz, kabuksuz irmik olmak üzere iki çeşidi vardır. Tam buğdaydan üretilen irmik kepek ve embriyoyu da içermektedir.

Evlerde Kullanılan İrmik Nedir
Bu irmikler çok ince eleklerden geçirilerek, her türlü kepek, kabuk ve benzeri cisimlerden ayrılmış ve sofralarımıza gelmiş beyaz irmiktir.

İrmik, kaliteli ve karbonhidratça zengin bir yiyecektir. Beyaz pirince ve beyaz ekmeğe göre daha besleyici ve sağlıklıdır. Özellikle bebeklerin ilk gıdalarına başlarken  kullanılması faydalı olacaktır. Örneğin; bebek maması yapmak, çorbaların içine katmak, muhallebi yapmak bebeğinize bu besleyici yiyeceği yedirebilmek için bir kaç öneri. Ancak, buğdayın gluten içermesi sebebi ile, irmik de gluten içermektedir. Bu durum bebeğinizde alerjik reaksiyon görülmesine sebep olabilir.  Bu da dikkatli davranılmasını  ve bebeğin gözlenmesini gerektiriyor. Bu yüzden bebeğinize ilk kez irmik  yedirirken, alerjisi olup olmadığını anlayabilmek açısından, başka bir yiyeceğin yedirilmemesi uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.

İrmik Nedir

İrmiğin Faydaları Nelerdir
 • Bebek beslenmesi konusunda, karbonhidrat ve protein içermesi hasebiyle önemli bir yeri vardır.
 • Proteince zengin olması sebebi ile, eğer, et tüketilemiyorsa daha sık tercih edilmelidir.
 • Kana karışım hızının yavaş olması sebebiyle, diyabet hastaları tarafından kullanımı beyaz una oranla daha uygun olacaktır.
 • İçeriğinde B ve E vitaminleri barındırmaktadır. Bu sebeple hem çocukların hem de yetişkinlerin sağlıklı bir yaşam sürmeleri için sağladığı faydalar pek çoktur.
İrmik nedir ve irmiğin yararları nelerdir, açıkladıktan sonra şunu da belirtmekte fayda var. Tam buğday unundan üretilmiş irmik ve bu irmikten üretilmiş makarnanın, sağlık açısından diğerlerine göre daha faydalı olduğu bilinen bir gerçektir. Hem bebekleriniz, hem de sevdiklerinizin sağlığı için, elinizden geldiğince tam buğday unundan üretilmiş gıdalar kullanın.
]]>
İrmik Topları https://www.irmikhelvasi.gen.tr/irmik-toplari.html Fri, 16 Nov 2018 00:37:06 +0000 İrmik Topları, özellikle çocuklar için harika birer sürpriz lezzet toplarıdır. Gerek genel görünümleri, gerekse lezzetleri çocukları mest etmeye yetecektir. Bütün anneler bilir ki çocuklar ayakta atıştırmaya ya İrmik Topları, özellikle çocuklar için harika birer sürpriz lezzet toplarıdır. Gerek genel görünümleri, gerekse lezzetleri çocukları mest etmeye yetecektir. Bütün anneler bilir ki çocuklar ayakta atıştırmaya ya da tv karşısında bir şeyler yemeye bayılırlar. İşte bu lezzet topları sayesinde çocuklar bilindik bir şeyler yiyecek, ne olduğunu bilmediğimiz içinde hangi maddelerin bulunduğu hakkında fikir sahibi olmadığımız hazır yiyeceklerden de uzak duracaklardır. Aynı zamanda bu tarifimizi anneler çocukları ile birlikte hazırlayabilir, çocukların el becerilerini güçlendirebilirler. Yine bu tarif birlikte yapılırsa anne ve çocuk arasında ki bağ daha da kuvvetlenir ve kaliteli zaman geçirilmiş olur. Bu tatlının üzerinde birçok ürün kullanılabilir. Farklı kuruyemişler bu tatlının süslemesinde kullanılır ve bu durumda direkt görsele yansır. Bu harika topları evinizde yapıp konuk gidecek olduğunuz yerlere gururla götürebilirsiniz. Yine bu tarifi uygulayabilir akşam çayının yanına pratik bir sunum hazırlayabilirsiniz. Ufak lokmalar halinde oldukları için harika birer atıştırmalık olacaktır. Çay sofralarına yakışacak ve misafirlerin beğenisini kazanabilecek bir tariftir. Bu tatlının saklama koşulları diğerleri ile aynı derecededir. Oda sıcaklığında 2 saat boyunca bekletilebilir. Buzdolabında ise bu süre 24 saate çıkartılabilir. Yalnız her iki seçenekte de önemli olan bir nokta vardır ki oda şudur, tatlıları muhafaza edecek olduğumuz kap cam ve ağzı kapaklı olmalıdır.

İrmik topları İçin Malzemeler

 • 10 çorba kaşığı irmik
 • 10 çorba kaşığı toz şeker
 • 1 kg süt
 • 2 paket vanilya
 • 1 paket kremşanti

Süslemesi İçin

 • 1 çay bardağı renkli süs şeker
 • 1 çay bardağı Hindistan cevizi
 • 1 çay bardağı dövülmüş Antep fıstığı

İrmik ToplarıHazırlanışı

Tatlının yapılış aşamasına derin ve yanmaz özellikte bir tencere alarak başlayalım. Tencerenin içerisine şeker ve sütü ilave edip şeker eriyene kadar karıştıralım. Bu işlemin ardından tencereyi orta harlı ocağa koyalım. Tatlının bir diğer malzemesi olan irmiği tencere içerisine dökelim ve hiç ara vermeden karıştıralım. Tencerenin içerisinde bulunan malzeme kaynadıktan 5 dakika sonra göz göz bir görünüme gelmişse tatlının kıvamı olmuş demektir. Eğer hala bu tarife uymuyorsa bir süre daha kaynaması gerekiyor. Göz göz olan tatlının altını kapatalım ve ara ara karıştırarak soğumasını sağlayalım. Tatlının soğumasına yardımcı olmak için tencereden cam bir kaba boşaltabiliriz. Böylece bir sonra ki aşamada işimiz daha kolay olacaktır. Tamamen soğuyan tatlının içerisine listede belirtilen 1 paket kremşantiyi ilave edelim. Kremşantiyi ve tatlıyı çırpma teli ile iyice çırpalım. Bu işlemin ardından iyice koyulaşan tatlı kolay şekil alacaktır. Tatlıyı servis edeceğimiz kabı ve süslemede kullanacak olduğumuz malzemelerin tamamını ayrı ayrı tabaklara koyarak önümüze alalım. Bir çorba kaşığı ile tatlının içerisinden bir kaşık malzemeyi alıp, elimizle yuvarladıktan sonra dilediğimiz bir süs malzemesine bulayalım. Dış yüzeyi de oluşmuş olan tatlıyı servis kabına koyalım. Bu işlemi tatlının malzemesi bitene kadar sürdürelim. Yine bu tatlının süslemesinde çikolata da kullanılabilir. Beyaz ya da siyah çikolatayı rendeleyip, tatlıyı bu hazırlanan malzeme içerisinde yuvarlayabilirsiniz. Yine çikolata seçeneğini kullananlar, çikolatayı benmari usulü eritip tatlılarını bu şekilde de hazırlayabilirler. Tatlının hazırlık aşamasından sonra 2 saat buzdolabın bekletilmesi tatlının görselini güçlendirecektir. İrmik Topları servise hazırdır.
Afiyet olsun

]]>
Yer Fıstıklı İrmik Helvası Tarifi https://www.irmikhelvasi.gen.tr/yer-fistikli-irmik-helvasi-tarifi.html Fri, 16 Nov 2018 14:25:22 +0000 Yer fıstıklı irmik helvası, özellikle canınız tatlı bir şeyler istediğinde rahatlıkla yapıp tüketebileceğiniz bir tarif... Aynı zamanda sıcak yaz günlerinde dondurma ile soğuk kış günlerinde ise ılık olarak tüketebilece Yer fıstıklı irmik helvası, özellikle canınız tatlı bir şeyler istediğinde rahatlıkla yapıp tüketebileceğiniz bir tarif... Aynı zamanda sıcak yaz günlerinde dondurma ile soğuk kış günlerinde ise ılık olarak tüketebileceğiniz yer fıstıklı irmik helvasını her mevsim afiyetle tüketebilirsiniz.

 

Yer Fıstıklı irmik Helvası Malzemeler
 • 2 su bardağı irmik
 • 2 yemek kaşığı yer fıstığı
 • 1 su bardağı su
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • 3 yemek kaşığı sıvı yağ
 • 1 su bardağı süt
 • 1 paket vanilya
 • 1 su bardağı toz şeker
Yer Fıstıklı İrmik Helvası Yapılışı
Yer fıstıklı irmik helvası için ilk olarak kabuklu olan yer fıstıklarının kabuklarını temizleyelim ve enlemesine olacak şekilde ikiye bölelim. Toz şekeri, sütü ve suyu uygun büyüklükte bir tencereye alıp orta harlı üzerine de kaynayana kadar pişirelim. Şerbet kaynamaya başladığında ocağın altını kapatalım ve tezgahın üzerine tenceremizi alalım.

Yer Fıstıklı İrmik Helvası Tarifi
Helvamızı pişireceğimiz tencereye tere yağını ve sıvı yağı ilave edip eritelim. Yağ hafif kızarınca tencereye irmiği boşaltıp kısık ateşte kavuralım. Bu aşamada irmiklerin yanmaması için sürekli tahta kaşıkla karıştırmaya dikkat edelim. İrmikler hafif pembeleşince içerisine yer fıstıklarını ilave edelim ve irmikle birlikte birkaç dakika kadar kavuralım. Yer fıstığı yağlı bir kuru yemiş olduğu için ısıyla temas ettiğinde hemen kızarmaya başlar. Bunun için ilk önce irmiğin kavrulması daha sağlıklı olacaktır.

Kavrulan irmik ve yer fıstıklarının üzerine ılımış olan şerbeti boca edip kısık ateşte helvayı pişirelim. Bu aşama da helvaya şerbeti ilave ettikten sonra kaşıkla bir iki çevirin ve tencerenin kapağını kapatalım. Helva verilen şerbeti çekince tencerenin kapağını açıp üzerine bir havlu peçete veya temiz bir bez örtüp kapağı tekrar kapatalım. Böylelikle 10 dakika kadar yer fıstıklı irmik helvasını demlenmeye bırakalım. Verilen süre içerisinde demlenen helvayı tezgahın üzerine alıp servis tabaklarına paylaştırıp sunum yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Sunum İçin; Eğer eviniz de çukur dondurma kasesi veya şekilli her hangi bir kase varsa kasenin iç kısmını hafif ıslatın ve helvadan kaseye bir kaç kaşık alın. Ardından helvanın üzerine hafif şekilde bastırın ve servis tabaklarına kaseye ters çevirip helvayı şekilli olarak kaseden çıkartın. Böylelikle yer fıstıklı irmik helvası önce gözünüze sonrasında ise midenize hitap edip hem sizi hem de sevdiklerinizin yüzünü gülümsetecektir.
]]>
Sütlü İrmik Helvası https://www.irmikhelvasi.gen.tr/sutlu-irmik-helvasi.html Fri, 16 Nov 2018 14:47:59 +0000 Sütlü irmik helvası, Osmanlı mutfağının en güzel tatlı çeşitlerinden biri olduğu gibi en bilinenler arasında da ilk sıradadır. Eskiden günümüze kadar mutfaklarda yapılan irmik helvasının da bazı çeşitleri bulunmaktadır Sütlü irmik helvası, Osmanlı mutfağının en güzel tatlı çeşitlerinden biri olduğu gibi en bilinenler arasında da ilk sıradadır. Eskiden günümüze kadar mutfaklarda yapılan irmik helvasının da bazı çeşitleri bulunmaktadır. Sütlü irmik helvası başta olmak üzere cevizli, bademli, fıstıklı ve çeşitli baharatlar kullanılarak hazırlanan bir kaç çeşidi daha vardır. Özellikle taziye evlerinde yapılan sütlü irmik helvasını canınız ne zaman isterse yapabilirsiniz. 

Sütlü İrmik Helvası Malzemeler
 • 1 su bardağı irmik
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 2 su bardağı süt (veya 1 su bardağı su,1 su bardağı süt)
 • 3-4 yemek kaşığı tereyağı veya margarin
 • 1 yemek kaşığı sıvı yağ
Sütlü İrmik Helvası Yapılışı

Sütlü irmik helvasının başlangıcına şerbetini hazırlayarak başlayalım. Bunun için 2 su bardağı sütü ve 1 su bardağı toz şekeri küçük bir tencerenin içerisine alıp ocağın üzerine yerleştirelim. Ocağın altını kısık ateşte açalım ve şerbeti pişmeye bırakalım. Şerbetin şekerinin çabuk erimesi için ara sıra kaşıkla karıştıralım. Şerbet ocakta pişerken biz de bu arada helvanın irmiğini kavurmaya geçelim.

Pilav tenceresine veya her hangi bir teflon tencereye 4 yemek kaşığı tereyağı ile 1 yemek kaşığı sıvı yağı ilave edip ocağın altını açalım. Yağları kısık ateşin üzerinde eritelim ve eriyince tencereye irmiği boşaltıp kavurmaya başlayalım. Bu aşama da irmiği sürekli karıştırmaya özen gösterelim. Aksi halde irmik yanabilir. İrmiği tahta kaşıkla sürekli karıştırarak kavuralım.

Sütlü İrmik Helvası
İrmik pembeleşince diğer tencere de kaynamış olan şerbeti irmiğin üzerine ilave edelim. Bu arada irmik ve şerbet sıcak olduğu için birden fokurdayıp ocağınızı batırabilir. Bunun önüne geçmek için şerbeti biraz ılıtıp irmiğin üzerine dökebilirsiniz.

İrmik ile şerbet buluşunca kaşıkla karıştırarak bir kaç dakika kadar pişirelim. Sütlü irmik helvası sütünü tamamen çekince üzerine bir bez örtelim ve 10-15 dakika kadar pilav demler gibi demlenmeye bırakalım. Sürenin ardından tencerenin kapağını açalım ve sütlü irmik helvasından ıslatılmış kaseye bir kepçe kadar alalım. Ardından kepçenin ters tarafı ile bastırıp kaseyi servis tabağına ters çevirelim. Kolaylıkla çıkmış olan sütlü irmik helvasının sunum yapalım. Arzu ederseniz üzerine çikolata sosu, Hindistan cevizi veya yanına dondurma ilave edip sunum yapabilirsiniz.
Afiyet olsun.
]]>
Tahinli İrmik Helvası Tarifi https://www.irmikhelvasi.gen.tr/tahinli-irmik-helvasi-tarifi.html Sat, 17 Nov 2018 07:01:41 +0000 Tahinli İrmik Helvası tarifi, çok kolay ve basittir. Kış aylarında sıkça yapılan ve enerji bakımından dolu olan bir tatlı çeşididir. İçerisine katılan malzemelerden dolayı besin değeri yüksektir. Balık sofrala Tahinli İrmik Helvası tarifi, çok kolay ve basittir. Kış aylarında sıkça yapılan ve enerji bakımından dolu olan bir tatlı çeşididir. İçerisine katılan malzemelerden dolayı besin değeri yüksektir. Balık sofralarından sonra tatlı olarak değerlendirilebilir. Yine tercih edilirse çay sofralarında da başarılı bir sunum elde edilir. Beş çayı alışkanlığı olanlara iyi bir çay yanı tatlısıdır. Çocuklara enerji verir ve tok tutar. Kan şekerini hem toparlar. İçerisinde tahin kullanıldığı için vücut ısısını artırır. Bu yüzden kış mevsimi geldiğinde bolca yapılır ve tüketilir. Bu tarifte pekmez kullanılmamıştır, fakat dileyen besin değerini daha da fazlalaştırmak için sunumunda pekmez kullanabilir. Üzeri için süsleme yapılacağı zaman arzuya göre kuru yemişler kullanılabilir. Saklama ve muhafazası oldukça kolaydır. Buzdolabında saklanabildiği gibi oda sıcaklığında da taze kalabilir. Her iki saklama seçeneğinde de mutlaka üzeri sıkı sıkı kapatılmalıdır. Mümkün olduğunca cam kap kullanılmalıdır.

Tahinli İrmik Helvası İçin Malzemeler

 • 1 kg süt
 • 1 su bardağı dolusu tahin
 • Yarım kilo irmik
 • 1 paket oda sıcaklığında margarin
 •  2 su bardağı dolusu toz şeker
 • 2 yemek kaşığı çam fıstığı
 • 1 tatlı kaşığı tereyağı

Üzeri için

 • 1 su bardağı dolusu badem

Tahinli İrmik Helvası TarifiHazırlanışı

Tatlının hazırlığına derin bir tencere alarak başlayalım. Bu aşamada rahat bir çalışma olsun isteyenler mutlaka yanmaz yapışmaz özelliğe sahip bir tencere seçimi yapmalılar. Tencerenin içerisine ilk olarak margarini ve tereyağını koyalım. Her iki yağda eridiğinde çam fıstığını tencerenin içerisine dahil edelim. Fıstıkları pembeleşene kadar kavuralım. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken, ocağın ayarının çok düşük olmasıdır. Çünkü bu süreçte harlı ateş kullanılırsa yağlar haddinden fazla ısınır ve bu durumda direkt tatlının kalitesini düşürür. Kavrulma aşamasını tamamlamış olan fıstıkların içerisine irmiğin tamamını koyalım ve kavurma işlemini karıştırmak şartıyla devam ettirelim. Bir süre kavurmuş olduğumuz irmiğin üzerine tahini ilave eldim. Bu karışım kavrulmaya devam ederken bir kilo sütün içerisine şekeri ilave edelim ve erimesini sağlayalım. Tencerenin içerisine sütü de ilave edip pişirmeye başlayalım. Helvayı sürekli karıştırarak pişirelim. Helvanın üzeri göz göz olduğunda olması gereken kıvama gelmiş demektir.

Pişirmiş olduğumuz irmik helvasını, cam bir tepsinin içerisini ıslattıktan sonra tepsiye dökelim ve üzerini iyice düzleyelim. Bu işlem bittiğinde helvayı istenilen şekillerde dilimleyelim. Her dilimin üzerine bir adet gelecek şekilde bademleri pay edelim. Helvanın sunum aşamasında üzerine pekmez dökelim ve görseli kuvvetlendirelim. Yine pekmez kullanmak isteyenler tatlı henüz sıcakken tatlının tamamına pekmez dökebilirler. Kış günlerinde enerji verecek olan tahinli irmik helvası servise hazırdır.
Afiyet olsun.

]]>
Vişneli İrmik Helvası Tarifi https://www.irmikhelvasi.gen.tr/visneli-irmik-helvasi-tarifi.html Sun, 18 Nov 2018 07:00:50 +0000 Vişneli İrmik Helvası Tarifi, yapılışı pratik bir tatlıdır. Yaz kış yenilebilecek lezzetli ve besleyici bir tatlı seçeneğidir. Buzdolabında iki gün boyunca saklanabilir. İçerisinde süt olduğu için buzdolabı d Vişneli İrmik Helvası Tarifi, yapılışı pratik bir tatlıdır. Yaz kış yenilebilecek lezzetli ve besleyici bir tatlı seçeneğidir. Buzdolabında iki gün boyunca saklanabilir. İçerisinde süt olduğu için buzdolabı dışında saklanması sakıncalıdır.

Vişneli İrmik Helvası İçin Malzemeler:

 • 1 kg süt
 • 1 su bardağı dolusu irmik
 • 1 su bardağı dolusu toz şeker
 • 1 paket vanilyalı puding
 • 1 paket vanilya
 • 2.5 su bardağı vişne suyu            

Üzeri için:

 • 1 çay bardağı dondurulmuş vişne
 • 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi
 • 4 yemek kaşığı Antep fıstığı          

Hazırlanışı:

Derin bir tencerenin içerisine sütü, şekeri ve irmiği koyalım. Orta harlı ateşte pişirme işlemini başlatalım. Başarılı bir sonuç için tatlıyı sürekli karıştıralım. Böylece topaklanma olmayacak, tatlının dibi tutmayacaktır. Tencerenin içerisinde bulunan tatlı iyice koyulaştığında tencereye vanilyayı da ilave edelim. Bu tatlının pişme süresi 15 dakikadır. İyice koyulaşıp kıvam alan tatlının pişme sürecini tamamlayalım. Pişmiş olan tatlımızı kepçe yardımı ile cam kâselere dökelim. Bu aşamada üzerinin vişneli sosu için yer bırakmayı da unutmayalım. Kâseleri yarım olacak şekilde dolduralım. Kâselere doldurduğumuz tatlıyı soğumaya bırakalım ve ikinci aşama olan vişneli sos kısmına geçelim.

Vişneli İrmik Helvası Tarifi


Yine derin bir tencerenin içerisine vişne suyunu koyalım ve listede vermiş olduğumuz vanilyalı pudingi tencerenin içerisine boşaltalım. Orta harlı ateşte sürekli karıştırmak şartı ile pudingi pişirelim. İyice koyulaşan pudingin piştiği anlaşıldığında ocağı kapatıp 5 dakika boyunca karıştırma işlemini sürdürelim. Böylece pudingin üzerinde kaymaklanma olmayacak ve akıcı bir kıvam kazanacaktır. Pişmiş ve kıvam almış olan vişneli pudingi kâselerin üzerine dikkatli bir şekilde ilave edelim. Tatlının genel görünümü hakkında fikir edindikten sonra hayal gücünü de kullanarak süsleme aşamasına geçebiliriz. Listede vermiş olduğumuz dondurulmuş vişnelerden kâse başına üç adet gelecek şekilde pay edelim ve dekoru oluşturmaya başlayalım. Kâsenin yarı kısmına Hindistan cevizi ile dekor verip,  diğer yarısına ise Antep fıstığı ile süsleme yapalım. Her iki süslemenin ortasını bölecek şekilde vişneleri sıralayalım. Yine her tatlıya yakışan yeşil nane yapraklarını bu tatlıda da kullanabilir sunumu kuvvetlendirebiliriz. Vişneli irmik helvası servise hazırdır.

Afiyet olsun

]]>
İrmik Helvası Nasıl Yapılır https://www.irmikhelvasi.gen.tr/irmik-helvasi-nasil-yapilir.html Sun, 18 Nov 2018 09:34:01 +0000 İrmik Helvası Nasıl Yapılır, günümüzde yapılması çok basit tatlılar arasında yer alan irmik helvası yapımının değişik birçok çeşidi vardır. Bunlar arasında sütlü, sütsüz, fındıklı, cevizli ve fıstı İrmik Helvası Nasıl Yapılır, günümüzde yapılması çok basit tatlılar arasında yer alan irmik helvası yapımının değişik birçok çeşidi vardır. Bunlar arasında sütlü, sütsüz, fındıklı, cevizli ve fıstıklı gibi çeşitlerini sayabiliriz. genellikle irmik helvası hanımlar tarafından sütlü yapılanı daha makbuldür. Nedeni ise sütle yapılan irmik helvası su ile yapılan irmik helvasından daha da lezzetli bir hale gelir. İrmik helvası yapım aşamasında eritilmiş tereyağında sürekli karıştırılıp rengi değişene kadar kavrularak hazırlanır. Diğer tatlılara göre daha hafif olması ve fazla vakit almadan hazırlanması nedeni ile asırlardır yapılan geleneksel tatlılar arasındadır. Aynı zamanda nefis irmik helvası kandillerde de hazırlanarak tabak tabak konu komşuya dağıtılarak ikram edilen geleneksel bir tatlı tarifidir. Ayrıntılı bir şekilde irmik helvasının nasıl yapıldığını anlatmak için buyurun birlikte hazırlayalım.

İrmik Helvası İçin Gerekli Malzemeler

 • 1 su bardağı irmik
 • 2,5 çorba kaşığı tereyağı
 • 150 gr iri dövülmüş ceviz içi
 • 1 çay kaşığı tarçın

Şurubu İçin

 • 1 su bardağı toz şeker
 • 2 su bardağı soğuk süt
 • 1 adet karanfil

İrmik Helvası Hazırlanışı

İrmik helvası hazırlığımıza ilk olarak şurubunu hazırlayarak başlayalım. Uygun bir kabın içine 1 su bardağı toz şeker, 2 su bardağı soğuk süt ve 1 adet karanfili ilave edip ocağa aldıktan sonra karıştırarak şekerin erimesini sağlayalım ve sütü kaynama derecesine getirerek ocaktan alıp şurubu bir kenarda beklemeye bırakalım. Bu sırada şurubun içine attığımız 1 adet karanfili çıkartarak alalım. Daha sonra kapaklı teflon bir tavayı ocağa alarak içine 2,5 çorba kaşığı tereyağını ilave edip yağın erimesini sağlayalım. Eriyen yağın üzerine 1 su bardağı irmiği ekledikten sonra bir tahta kaşık yardımıyla sürekli karıştırarak irmiğin rengi hafif koyulaşıncaya kadar kavuralım.

İrmik Helvası Nasıl Yapılırİrmiğin kavrularak rengi döndükten sonra içine iri dövülmüş ceviz içi ve 1 çay kaşığı tarçın ilave ederek irmik helvamızı birkaç dakika kadar daha kavuralım. Ardından önceden hazırladığımız sütlü şurubu kavrulmakta olan irmiğin üzerine yavaş yavaş karıştırarak dökelim ve irmiğin şurubu çekmesi için kısık ateşte bir kaç taşım kaynatarak ocağın altını kapatalım. İrmik helvamızın daha lezzetli olması için demlenme esnasında helvanın üzerine kağıt havlu sererek tencerenin kapağını kapatalım ve tencereyi bir sofra beziyle sarararak irmik helvamızı 10 dakika kadar bu şekilde demlenerek dinlenmesi için bekletelim. Ardından hazır hale gelen irmik helvamızı istediğimiz kaşık kaşık lokmalar şeklinde veya küçük bir kase yardımıyla ters çevirerek servis yapalım. Afiyet olsun...

]]>
İrmikli Prenses Tatlısı https://www.irmikhelvasi.gen.tr/irmikli-prenses-tatlisi.html Sun, 18 Nov 2018 22:22:47 +0000 İrmikli prenses tatlısı, hafif ve doyurucu bir tatlı türüdür. İçerisinde sut kullanıldığı için buzdolabı dışında saklanması önerilmemektedir. Buzdolabında saklama süresi yaklaşıl olarak 2 gündür. Yemeklerden sonra ve atı İrmikli prenses tatlısı, hafif ve doyurucu bir tatlı türüdür. İçerisinde sut kullanıldığı için buzdolabı dışında saklanması önerilmemektedir. Buzdolabında saklama süresi yaklaşıl olarak 2 gündür. Yemeklerden sonra ve atıştırmalık olarak tüketilebilir. Hazırlama aşaması kolay ve kısa zamanlıdır. İsminin cazibesi ile çocukları ikna etmek kolaydır. Süt içmeyi sevmeyen çocuklar için bu tatlı tapılabilir. Üzerinin süsleme kısmında sevimli şekiller yapılırsa çocukları yemeleri konusunda ikna etmek daha kolay olur.

İrmikli prenses tatlısı için malzemeler:

 • 1 kg süt
 • 2 su bardağı irmik
 • 2 su bardağı beyaz toz şeker
 • 2 paket vanilya
 • 1 su bardağı dövülmüş fındık
 • 1 paket kakaolu bisküvi

strong>İrmikli prenses tatlısının yapılışı:

Tatlının pişme aşaması için yapışmaz özellikte bir tencere alalım ve sütü tencereye ilave edelim. Tencere içerisinde bulunan sütün içerisine irmiği ve toz şekeri ilave edip, tahta kaşık yardımı ile karıştıralım. Orta harlı ateşte sürekli karıştırmak şartı ile tatlı koyu kıvam alana dek pişirelim. Pişme süresi 15 dakikadır. Tatlının pişme işleminin son dakikalarında iki paket vanilyayı da ilave edip pişirmeyi sonlandıralım.  Pişme işleminin ardından tatlının daha başarılı olması için karıştırma işlemini 5 dakika kadar sürdürelim. 

İrmikli Prenses Tatlısı<


Tatlıyı servis aşamasına hazırlamak için cam bir tepsi alalım ve tepsiyi soğuk su ile ıslatalım. Bu sayede tatlı servis aşamasında kolayca kaptan çıkacaktır. Pişmiş ve kıvam almış olan tatlının yarısın ı servis kabına dökelim. Tatlıyı düzleştirdikten sonra tek sıra olacak şekilde bisküvileri sıralayalım. Bu işlemin ardından kalan tatlıyı da servis kabına dökelim. Tatlının üzerini iyice düzledikten sonra, dövülmüş fındık içini serpelim. Yapılış aşaması tamamlanmış olan irmikli prenses tatlısını dinlenmesi için buzdolabına koyalım. Buzdolabında 2 saat kadar dinlendirilen tatlıyı servise sunabiliriz. Sunum aşamasında görseli tamamlamak için kavrulmuş bütün fındık taneleri ile servis tabağına dekor yapılabilir. Yine sunum görseli için yeşil nane yaprakları ve dondurma da kullanılabilir. İrmikli prenses tatlısı sunuma hazırdır.
Afiyet olsun

]]>
İrmik Helvası Sütsüz https://www.irmikhelvasi.gen.tr/irmik-helvasi-sutsuz.html Mon, 19 Nov 2018 04:14:03 +0000 İrmik helvası sütsüz, olduğunda da özellikle balık sofralarından sonra tatlı yerine yenilebilir. Protein bakımından zengin olan irmik, aynı zamanda enerji deposudur. Hazırlanması da diğer tatlı türlerine nazaran çok daha kolayd İrmik helvası sütsüz, olduğunda da özellikle balık sofralarından sonra tatlı yerine yenilebilir. Protein bakımından zengin olan irmik, aynı zamanda enerji deposudur. Hazırlanması da diğer tatlı türlerine nazaran çok daha kolaydır. Yine irmik helvası birçok şekilde yapılabilir. Sütlü, pekmezli, şerbetli, tahinli ve ballı olarak değişen tarifleri bulunmaktadır. Protein bakımından zengin olan bu tatlıyı çocukların beslenmeleri içinde öneriyoruz. Hazır tatlılara nazaran güvenilir olan bu tatlı misafir sofraları içinde idealdir. Saklama koşulları diğer tatlı türlerine göre daha basittir. Oda sıcaklığında 1 gün boyunca tazeliğini muhafaza edebilir. Yine buzdolabında 3 gün boyunca bozulmadan bekletilebilir. 


İrmik helvası malzemeleri:
 •  2 su bardağı toz şeker
 • 2 su bardağı su
 • 2 su bardağı irmik
 • ½ sıvı yağ
 • 1 çay bardağı kavrulmuş fıstık
İrmik Helvası Sütsüzİrmik helvası yapılışı:

Derin bir cam kâsenin içerisine suyu ve şekeri koyalım. Malzemeyi karıştırarak şekerin erimesini sağlayalım. Şeker iyice suyun içerisinde kaybolduğunda soğuk şerbetimiz hazırlanmış olur. Teflon bir tencerenin içerisine sıvı yağı koyalım ve yağ henüz ısınmamışken irmiği içerisine ilave edelim. Kısık ateş üzerine koyduğumuz irmiği aralıksız olarak tahta kaşıkla kavuralım. Bu işlemi irmiğin rengi kahverengi bir hal alana dek sürdürelim. İrmiğin rengi değiştikten sonra işlemi sonlandıralım. Ocağı kapattıktan sonra tencerenin içerisinde mevcut olan sıcaklık irmiği yakmasın diye karıştırma işlemini sürdürelim. Bu işlem esnasında yavaş yavaş soğuk şerbeti kavrulmuş olan irmiğe ilave edelim. Yine bu işlem sırasında karıştırmayı ihmal etmeyelim. İrmik helvasının son aşaması olan dinlenme kısmında irmik helvasını 10 dakika boyunca dinlendirelim. Sürenin sonunda kavrulmuş fıstığın yarısını helvaya katıp iyice karıştıralım. Servis edilecek kabın içerisine bir temek kaşığı yardımı ile şekiller vererek servis aşamasını tamamlayalım. Yine servis aşamasında bir diğer sunum olan küçük kâse içerisine doldurup ters çevirmek kaydı ile servis kabına boşalma seçeneği de kullanılabilir. Sunum öncesinde kalan fıstığı helvanın üzerine gelişi güzel serpelim. Bu harika tatlı dondurma ile de servis edilebilir. 
Afiyet olsun.
]]>
Çikolatalı İrmik Tatlısı https://www.irmikhelvasi.gen.tr/cikolatali-irmik-tatlisi.html Tue, 20 Nov 2018 03:45:15 +0000 Çikolatalı İrmik Tatlısı, görselliği harika olan bir tatlıdır. Beş çaylarının menü listesinde yer alan bu tatlıyı çocuklarda büyük bir keyifle tüketiyor. Sütlü bir tatlı olduğu için hafiftir. Yemeklerden Çikolatalı İrmik Tatlısı, görselliği harika olan bir tatlıdır. Beş çaylarının menü listesinde yer alan bu tatlıyı çocuklarda büyük bir keyifle tüketiyor. Sütlü bir tatlı olduğu için hafiftir. Yemeklerden sonra tatlı olarak iyi bir seçenektir. Yine sütlü bir tatlı olduğu için buzdolabı dışında saklanmamalıdır. Buzdolabında saklama süresi 2 gündür. 


Çikolatalı irmik tatlısı için malzemeler
 • 1 kg süt
 •  2 su bardağı toz şeker
 •  2 su bardağı irmik
 •  4 yemek kaşığı kakao
 •  1 paket vanilya
Üzeri için:
 •  90 kg beyaz çikolata
 •  1 çay bardağı krema
 •  1 paket vanilya
Hazırlanışı:

Derin bir tencerenin içerisine ilk olarak sütü ve şekeri koyalım. Bu işlemin ardından toz şekeri de ilave edelim ve orta harlı ateşin üzerine koyalım. Tahta kaşık ile sürekli karıştırarak irmiği pişirelim. Koyu bir kıvam alan tatlının içerisine vanilyalı ilave edip, pişirme imlemini tamamen sonlandıralım. Ocağı kapadıktan sonra tatlıyı bulunduğu tencerede 2 veya 4 dakika karıştırmaya devam edelim. Böylece tatlının kıvamı daha iyi tutacaktır. Servisi yapacak olduğumuz cam tepsinin tabanını su ile iyice ıslatalım ve irmik tatlısının yarısını tepsiye dökelim, spatula ile iyice düzleyelim. Tatlının kalan yarısının içerisine kakaoyu ilave edelim ve tepsinin içerisine kakaolu karışımı da dökelim. Düzleme işlemini yine tekrarlayıp tatlıyı dinlenmeye bırakalım. 15 dakika oda sıcaklığında dinlenen tatlıyı donması ve kıvamlı olması için buzdolabının alt kısmına koyalım.
Çikolatalı İrmik Tatlısı 
Buzdolabında 1 saat kadar dinlenen tatlının üzeri için çalışmalara başlayalım. Beyaz çikolatayı benmari usulü eritelim. Erimiş olan çikolatanın üzerine kremayı ilave edip eritme işlemini sürdürelim. Sosun son aşaması olan vanilyayı da sosa ilave ettikten sonra sunum işlemine geçelim. Tatlıyı buzdolabından çıkaralım ve üzerine çikolata sosunu dökelim. Sosunda iyice donması için tekrar buzdolabına koyalım, yaklaşık 15 dakika dinlendirelim. Bu sürenin sonunda tatlıyı dolaptan alıp, kare şeklinde dilimleyelim. Bu arada bu tatlının sunumunda farklılık isteyenler, dilerseniz şekilli kek kalıpları da kullanabilirsiniz. Yine minik kâselere doldurup ters çevirmek kaydı ile farklı bir sunum yapabilirsiniz. Kâse seçeneğini kullananlara uyarı, görseli bozmama adına kâseye ilk olarak kakaolu kısmı getirmenizi tavsiye ediyoruz. Böylece servis aşamasında kâse ters çevirilince kakaolu kısım yukarıda kalır ve çikolata sosu olması gereken bölümde kalır. Çikolatalı irmik tatlısı servise hazırdır.
Afiyet olsun

]]>
Pekmezli İrmik Helvası https://www.irmikhelvasi.gen.tr/pekmezli-irmik-helvasi.html Tue, 20 Nov 2018 20:26:13 +0000 Pekmezli İrmik Helvası, hem lezzetli hem de besleyici bir tatlı çeşidi olarak asırlar boyunca Osmanlının nefis lezzetleri arasında yer alan ve sofralardan eksik olmayan pekmezli irmik helvası günümüzde de sofra ve m Pekmezli İrmik Helvası, hem lezzetli hem de besleyici bir tatlı çeşidi olarak asırlar boyunca Osmanlının nefis lezzetleri arasında yer alan ve sofralardan eksik olmayan pekmezli irmik helvası günümüzde de sofra ve mutfak kültürümüzün vazgeçilmezlerindendir. Toplum olarak sevinç ve üzüntülerimizi helva ila paylaşmayı adet haline getirilmesinde Türk milleti olarak helvaya düşkün bir toplum olmamızın nedeni oldukça fazladır. Ayrıca pekmezin faydalarını da sıralayacak olursak, iştah açıcı olmasının yanı sıra doğal ve oldukça sağlıklı enerji kaynağıdır ve insan vücudundaki kan oranını artırır. Gebelik süresince bebeğin gelişimine oldukça fayda ve etki sağlar.

Pekmezli İrmik Helvası İçin Gerekli Malzemeler

 • 2 çay bardağı irmik
 • 1 çay bardağı elenmiş un
 • 3 çay bardağı toz şeker
 • 3 çay bardağı süt
 • 3 çay bardağı su
 • 3 çorba kaşığı tereyağı
 • Yarım çay bardağı sıvı yağ
 • Yarım su bardağı pekmez

Pekmezli İrmik Helvası Hazırlanışı

Pekmezli irmik helvası yapımına öncelikle uygun bir tencereye 3 çay bardağı toz şeker ve 3 çay bardağı su ilave ederek ocağa koyup helvamızın şurubunu kaynamaya bırakalım. Ardından teflon bir tavayı ocağa koyup ısıtalım. Isınan tavaya 3 çorba kaşığı tereyağı ve yarım çay bardağı sıvı yağı ilave edip yağın erimesini sağladıktan sonra üzerine 2 çay bardağı irmik ve 1 çay bardağı un ilave edip tahta bir kaşık yardımıyla karıştırarak un ve irmiğin kokusu çıkıp sararıncaya kadar kavuralım.

Pekmezli İrmik Helvası

Diğer yanda kaynayan şerbetin üzerine 3 çay bardağı süt ve yarım su bardağı pekmezi ekleyip karıştırarak kaynayan şerbeti ocaktan aldıktan sonra kavrulan irmiğin üzerine ekleyerek helvayı karıştırıp şerbetini çekmesini sağlayalım. Ardından şerbetini çeken helvayı ocaktan alarak üzerine kağıt havlu kapatıp pekmezli helvamızı 10-12 dakika kadar demlenmesi için beklettikten sonra kaşık kaşık seviş tabağına alarak servis yapalım. Afiyet olsun...

]]>
İki Renkli İrmik Tatlısı https://www.irmikhelvasi.gen.tr/iki-renkli-irmik-tatlisi.html Wed, 21 Nov 2018 01:52:54 +0000 İki Renkli İrmik Tatlısı: Tatlı olarak ne yapacağınıza karar veremiyorsanız eğer bu sütlü tatlıyı içiniz rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Hem lezzet olarak hem görsel olarak göz dolduracak bu tarifi yaptıkça daha çok yap İki Renkli İrmik Tatlısı: Tatlı olarak ne yapacağınıza karar veremiyorsanız eğer bu sütlü tatlıyı içiniz rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Hem lezzet olarak hem görsel olarak göz dolduracak bu tarifi yaptıkça daha çok yapmak isteyecek ve tadını beğendikçe mutlu olacaksınız. Evinizde kolay ve pratik bir şekilde bu tatlıyı yapabilir, sevdiklerinize, misafirlerinize ve ailenize hoş bir lezzet sunabilirsiniz. 


İki Renkli İrmik Tatlısı Malzemeler:
 • 1 litre süt
 • 10 çorba kaşığı toz şeker
 • 9 çorba kaşığı irmik
 • 1 paket vanilya
 • 2 çorba kaşığı kakao
 • 1 çorba kaşığı tereyağı
Üzeri İçin:
 • Ceviz içi
 • Kakao

İki Renkli İrmik Tatlısı
İki Renkli İrmik Tatlısı Yapılışı:

Öncelikle orta boy tencerenin içerisine 1 litre süt, 10 çorba kaşığı toz şeker ve 9 çorba kaşığı irmiği ekliyoruz. Orta ateşte kaynamaya bıraktığımız malzemeleri ara ara karıştırıyoruz. Orta boy tencerenin içinde ki malzemeler kaynadıktan sonra yaklaşık 5 dakika daha karıştırıyoruz ve soğuması için ocaktan alıyoruz. İçerisine 1 çorba kaşığı tereyağı ve 1 paket vanilyayı ekleyerek hızlı bir şekilde karıştırıyoruz.Tereyağ eridikten sonra bir müddet daha karıştırmaya devam ediyoruz. Bu şekilde muhallebiyi hazırlamış oluyoruz. Hazırladığımız muhallebinin yarısını dikdörtgen borcamın içerisine boşaltıyoruz ve ıslak kaşık ile düzeltiyoruz. Diğer yarısı tencere de kalan irmikli muhallebinin içerisine 2 çorba kaşığı kakaoyu ekleyerek güzel bir şekilde karıştırıyoruz. Kakaoyu eklediğimiz irmikli muhallebiyi sade irmik karışımının üzerine döküyoruz ve ıslak kaşıkla üzerini güzel bir şekilde düzeltiyoruz. Hazırladığımız iki renkli irmik tatlısını buzdolabına koyarak yaklaşık 3 saat kadar bekletiyoruz ve daha sonra buzdolabından çıkarıyoruz. Geniş bir tepsi ayarlıyoruz ve tepsinin içerisine irmik tatlısını ters çevirerek koyuyoruz. Beyaz tarafı üst tarafta kalan tatlının üzerine ceviz içi ve isteğe göre kakao ekleyerek süslüyoruz. Süsleme işlemi biten iki renkli irmik tatlısını dilimleyerek servis edebilirsiniz.
Afiyet Olsun..
]]>
Haşhaşlı İrmik Tatlısı https://www.irmikhelvasi.gen.tr/hashasli-irmik-tatlisi.html Wed, 21 Nov 2018 23:44:42 +0000 Haşhaşlı irmik tatlısı, hem yerken hem de yaparken keyif alacağınız bir tatlı tarifidir. Hazırlanışı bir o kadar basit olan bu tatlı tarifini sevdiklerinize hazırlayabilir ve güzel dakikalar geçirebilirsiniz. Özellikle sağl Haşhaşlı irmik tatlısı, hem yerken hem de yaparken keyif alacağınız bir tatlı tarifidir. Hazırlanışı bir o kadar basit olan bu tatlı tarifini sevdiklerinize hazırlayabilir ve güzel dakikalar geçirebilirsiniz. Özellikle sağlık için faydalı olan haşhaş ve irmik buluşunca ortaya harika bir tatlı çıkıyor. Eğer daha önce bu tarifi hiç denemediyseniz size önereceğimiz tarif ile hiç de zorlanmadan güzel bir tatlı yapabilirsiniz. Tatlının tarifine geçmeden önce haşhaşın sağlık için ne gibi faydaları varmış hep beraber bir bakalım...

Haşhaşın Faydaları;
 • Kalp krizini önler ve kalp sağlığını korur.
 • Diş hekimliğinde önemli bir yeri vardır.
 • Ağrı kesicidir.
 • Uykusuzluğa iyi gelir.
 • Solunumu olumlu yönde etkiler.
 • Yumuşatıcı ve sakinleştiricidir.
 • Sıraca hastalığına ve raşitizme iyi gelmektedir.
Haşhaşlı İrmik Tatlısı Malzemeler
 • 4 tane yumurta
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 1 su bardağı sıvıyağ
 • 1 su bardağı irmik
 • 1,5 çay bardağı haşhaş 
 • 1 paket vanilya
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1 su bardağı elenmiş un
 • Hindistan cevizi veya Antep fıstığı (süslemek için)
Şerbeti İçin
 • 2 su bardağı toz şeker
 • 3 su bardağı su
Haşhaşlı İrmik TatlısıHaşhaşlı İrmik Tatlısı Yapılışı
Haşhaşlı irmik tatlısı için yumurtalar ile şekeri bir karıştırma kabına alıp mikser ile çırpmaya başlayalım. Karışımı yaklaşık 5 dakika boyunca çırpmaya devam edelim ve köpükleşince içerisine sıvı yağı ilave edip çırpma işlemini sürdürelim. Akabinde karışıma haşhaşı, irmiği ve unu boşaltalım. Unun üzerine de vanilya ile birlikte kabartma tozunu aktarıp bir kaç dakika kadar çırpma işlemine devam edelim.
Elde ettiğimiz tatlının hamurunu yağlanmış bir fırın tepsisine boşaltıp tepsiyi sağa sola doğru hafif şekilde sallayalım.
Ardından tepsimizi fırının orta gözüne yerleştirip fırının ayarını 185 dereceye getirelim. Tatlının hamuru fırında pişerken biz de bu arada şerbeti hazırlamaya geçelim. Şerbet için verilen ölçülerdeki toz şekerini uygun büyüklükte bir pişirme kabına alalım. Üzerine suyu boca edip karış ile karıştıralım ve ocağın altını açıp şerbeti pişirelim. Şerbeti kaynadıktan sonra yaklaşık 10 dakika kadar kısık ateşin üzerinde pişirip ocağın altını kapatalım. Pişmiş olan şerbeti soğuması için serin bir ortama kaldırıp bekletelim. 

Fırında pişmekte olan hamuru kontrol edelim ve pişmiş ise fırından alalım. Piştiğini anlamak için hamuru fırından çıkartıp içerisine bir kürdan batıralım ve kürdanın ucu temiz çıkıyor ise bu pişmiş olduğu anlamına gelmektedir. Kontrol edilen hamurun üzerine soğumuş olan şerbeti dökelim. Şerbeti ile buluşan haşhaşlı irmik tatlısının üzerine başka bir tepsi kapatıp şerbetini daha kolay çekmesini sağlayalım.
Tatlımızı şerbetini çekmesi için yarım saat kadar bekletelim ve soğuttuktan sonra da dilimleyelim. Dilimlediğimiz tatlımız servis tabaklarına alalım ve üzerlerine Hindistan cevizi serpiştirelim. Arzu ederseniz eğer haşhaşlı irmik tatlısını sunum yaparken yanına dondurma, kaymak veya meyve dilimleri ile değişik sunum yapabilirsiniz. Afiyet olsun...
]]>
Ispanaklı İrmik Tatlısı https://www.irmikhelvasi.gen.tr/ispanakli-irmik-tatlisi.html Thu, 22 Nov 2018 23:24:40 +0000 Ispanaklı irmik tatlısı, hem faydalı hem de lezzetine doyum olmaz nitelikte.... Bu tatlıyı ıspanak sevmeyen çocuklarınıza yapabilir ve ıspanağı onlara tatlı sayesinde sevdirebilirsiniz. Ispanaklı irmik tatlısı, adı Ispanaklı irmik tatlısı, hem faydalı hem de lezzetine doyum olmaz nitelikte.... Bu tatlıyı ıspanak sevmeyen çocuklarınıza yapabilir ve ıspanağı onlara tatlı sayesinde sevdirebilirsiniz. Ispanaklı irmik tatlısı, adı her ne kadar itici gibi gelse de tatlının tadını bir kere denedikten sonra içerisinde bulunan ıspanakların tatlıya ne kadar yakıştığını fark edeceksiniz.

Ispanaklı İrmik Tatlısı Malzemeler

 • 1 litre süt
 • 1 su bardağı irmik
 • 1,5 su bardağı toz şeker
 • 1 paket vanilya
 • 1 yemek kaşığı nişasta
 • 1 kase yıkanmış ıspanak
 • 1 su bardağı file veya toz fındık

Üzeri İçin

 • 1 paket bitter çikolata ve 150 gr krema

Ispanaklı İrmik TatlısıIspanaklı İrmik Tatlısı Yapılışı

Öncelikle tatlının ıspanakların saplarından ayırıp yaprak kısımlarını yıkayalım. Yıkadıktan sonra bir tencereye alıp üzerine su ilavesi yapalım ve pişmeye bırakalım. Ispanakları yumuşayana dek pişirelim ve yumuşadıktan sonra tencereden alıp rondonun içerisine yerleştirelim. Bu aşamada ıspanakları püre kıvamına gelene dek çırpalım ve suyunu sıkıp bir kasenin içerisine yerleştirelim.

Sütü tatlının pişeceği tencereye alıp üzerine toz şeker, un, nişasta, vanilya ve irmik ilavesi yapıp çırpma teli karıştıralım. Karışımda topaklanma kalmamasına özen gösterelim ve ocağın altını orta harlı olacak şekilde açalım. Muhallebiyi bu şekilde sürekli karıştırarak pişirelim ve tatlı göz, göz bir kıvama geldiğinde içerisine haşlanıp püre haline getirdiğimiz ıspanakları ilave edip karıştıralım.

Tatlıya ıspanakları ekledikten sonra bir iki dakika daha pişirip ocağın altını kapatalım. Ispanaklı irmik tatlısını arzu ettiğiniz bir kalıbın içerisine veya tepsiye döküp soğumaya bırakalım. Tatlı soğurken üzeri için verilen kremayı bir pişirme kabına alıp kısık ateşte sürekli karıştırarak kaynatalım. Krema kaynamaya başladığında içerisine çikolataları ilave edip karıştıralım ve çikolatalar kremanın içerisinde eridiği zaman tahta kaşık ile tekrar karıştıralım ve çikolata sosu ılıdığında soğuk olan tatlının üzerine gezdirip sunum yapalım. Arzu ederseniz tatlıyı servis tabaklarına aldıktan sonra da süsleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Afiyet olsun..

]]>
İrmik Mantolu Tatlı https://www.irmikhelvasi.gen.tr/irmik-mantolu-tatli.html Fri, 23 Nov 2018 13:33:04 +0000 İrmik mantolu tatlı, şerbetli tatlılar arasında en hafif olanı diyebiliriz. Tatlının üzerinde bulunan irmikler tatlıya ayrı bir lezzet verirken bir yandan da çıtırlık katmıştır. İrmik mantolu tatlı tatlımızı yaparken dik İrmik mantolu tatlı, şerbetli tatlılar arasında en hafif olanı diyebiliriz. Tatlının üzerinde bulunan irmikler tatlıya ayrı bir lezzet verirken bir yandan da çıtırlık katmıştır. İrmik mantolu tatlı tatlımızı yaparken dikkat edilecek en önemli ayrıntı tatlının hamurudur. Ne cıvık ne de katı bir hamur olmamalı hamurun yumuşak olması ve parmak batırdığınız da iz bırakması gerekiyor.


İrmik Mantolu Tatlı Malzemeler
 • Yarım paket margarin
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 1 çay bardağı kaymaksız yoğurt
 • 1 çay bardağı file fındık veya çekilmiş ceviz
 • Yarım paket kabartma tozu
 • 3,5 su bardağı elenmiş un
Şerbeti İçin
 • 3 su bardağı toz şeker
 • 4 su bardağı su
Bulamak İçin
 • 1 kase irmik
İrmik Mantolu Tatlı Yapılışı
Hamur karıştırma kabına unu ilave edelim ve orta kısmını havuz misali açalım. Unun ortasına yoğurt, sıvı yağ ve kabartma tozunu ilave edip parmak uçlarımız ile yoğurmaya başlayalım. 6 dakika kadar yoğurduğumuz hamurun içerisine ceviz kırıntılarını ilave edelim ve bir kaç dakika daha yoğurup hamuru dinlendirelim. Hamur dinlenirken biz de tatlının şerbetini hazırlamaya geçelim. Bunun için toz şekeri ve suyu çelik bir tencerenin içerisine alıp ocağın üzerine yerleştirelim.

İrmik Mantolu Tatlı
Şerbeti orta ısıda 10 dakika kadar kaynatıp ocağın altını kapatalım. Hazırladığımız şerbeti soğuması için bir kenara kaldıralım. Hazırladığımız hamurdan ceviz iriliğinde parçalar kopartıp tezgahın üzerine bırakalım. Ardından hamurlara oval şeklini verip irmiğe bulayalım ve yağlanmış fırın tepsisinin üzerine dizelim. Bütün hamurlara şekil verdikten sonra tepsiye fırına gönderelim ve 185 derece de yarım saat kadar pişirelim.
Pişmiş olan irmik mantolu tatlımızı fırından alalım ve ılıması için yarım saat kadar bekletelim. Ilık olan tatlının üzerine ılık şerbeti döküp tepsiyi sağa sola doğru hafif şekilde sallayalım.

Tatlının şerbeti kolay ve hızlı çekmesi için üzerine bir tepsi kapatalım ve 1-2 saat kadar tatlının şerbetini çekmesini bekleyelim. Tatlının şerbeti çektirilip soğutulduktan sonra servis tabaklarına alalım ve sunum yapalım. Afiyet olsun...

Not; Tatlının şerbetini dökerken ne tatlının ne de şerbetin çok sıcak ve çok soğuk olmaması gerekiyor. Her ikisinin de ılık olması bu tatlının püf noktasıdır. 
]]>
Fıstıklı İrmik Helvası https://www.irmikhelvasi.gen.tr/fistikli-irmik-helvasi.html Sat, 24 Nov 2018 09:20:29 +0000 İrmik Helvası deyince akla o dilde çok hoş bir tat bırakan yapılışı yönünden pratik olmasıyla çok ilgi gören ve cenaze yemeği gibi günlerde tercih edilmesi ile dikkat çeken bir tatlı gelir akla.F İrmik Helvası deyince akla o dilde çok hoş bir tat bırakan yapılışı yönünden pratik olmasıyla çok ilgi gören ve cenaze yemeği gibi günlerde tercih edilmesi ile dikkat çeken bir tatlı gelir akla.

Fıstıklı İrmik Helvası ise o bildiğimiz klasik  irmik helvasına renk katan daha da  güzelleştiren bir tatlıdır.
Her zaman Her gün de kolaylıkla yapılabilir örneğin bir gün yemeğinde veya misafir geldiğinde hangi tatlıyı  yapsam düşüncesinden sizi kurtarabilecek  ve masaya gönül  rahatlığı ile  koyabileceğiniz  bir tatlı türüdür.

Fıstıklı İrmik helvasının Malzemeleri 5 Kişilik 
 • 1 su bardağından biraz fazla toz şeker 
 • 200 gram margarin 
 • 1.5 su bardağı kadar süt
 • 2 bardak su (su bardağı)
 • Dolmalık fıstık
 • 2 bardak irmik (su bardağı)
Fıtıklı İrmik Helvasının Yapılışı

Fıstıklı İrmik Helvası
Fıstıklı İrmik Helvamızı hazırlamak  için Öncelikle margarinimizi tencerede yavaş yavaş eritelim İsteğimiz kadar  fıstık ekleyip kavurmaya başlayalım.
İrmiğimizide ekleyerek 10-15 dk kadar kavuralım.

Diğer bir yandan ise suyumuz ile şekerimizi kaynatarak şerbetimizi hazırlayalım.Ayrı bir kabımız dada sütümüzü ısıtalım.
Kavurduğumuz irmiğe  yavaş bir şekilde şerbetimizi ilave edelim ve ardından ayrı bir kapta ısıttığımız sütümüzü ekleyelim.
Son işlem olarak iyice karıştırdıktan sonra tenceremizin kapağını kapatıp dinlenmeye bırakalım..

Fıstıklı İrmik Helvamız hazır

Ufak kaselerde servis edebilirsiniz, dilerseniz mevsime göre de dondurma ile misafirlerinize veya müşterilerinize servis edebilirsiniz.

Afiyet Olsun.
]]>
İrmikli Tavuk Göğsü https://www.irmikhelvasi.gen.tr/irmikli-tavuk-gogsu.html Sun, 25 Nov 2018 05:15:24 +0000 İrmikli Tavuk Göğsü evde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz sütlü tatlılar arasında yer almaktadır. Un yerine irmik kullanarak hazırlayacağınız bu tatlı hafif olması ve yiyenlerin damak tadına uygun olması sebebiyle hem aileni İrmikli Tavuk Göğsü evde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz sütlü tatlılar arasında yer almaktadır. Un yerine irmik kullanarak hazırlayacağınız bu tatlı hafif olması ve yiyenlerin damak tadına uygun olması sebebiyle hem ailenize ikram edebileceğiniz hem de misafirlerinize sunabileceğiniz tarifler arasında yer alıyor.


İrmikli Tavuk Göğsü Malzemeleri
 • 1 litre süt
 • 7 çorba kaşığı irmik
 • 10 çorba kaşığı şeker
 • 1 paket vanilya
 • 1 çorba kaşığı kakao
 • 2 çorba kaşığı nişasta
 • Dövülmüş ceviz içi
İrmikli Tavuk Göğsüİrmikli Tavuk Göğsü Yapılışı

İlk olarak tatlınızı pişirmek için bir tencerede kısık ateşte sütü pişirmeye başlayın. Pişen sütün içine irmik, vanilya ve şekeri ekleyerek karıştırmaya başlayın. Bir süre sonra ayrı bir kapta mısır nişastasını 5 kaşık sütle ezin ve ocakta pişmekte olan karışıma ekleyin. Bu arada nişastanızı hazırlarken ara sıra tencerenizi karıştırmayı unutmayın, aksi takdirde dibi tutabilir. Nişastanızı da tencerenize aldıktan sonra sürekli karıştırmak suretiyle muhallebi kıvamına gelene dek pişirin. Kıvamını alan İrmikli Tavuk Göğsü ateşten alındıktan sonra ıslatılmış tepsiye bu karışımın yarısını dökün. Daha sonra üzerine dövülmüş ceviz içini serpiştirin. Karışımın kalan yarısına da kakaoyu ekleyip iyice karıştırın ve cevizlerin üzerine eşit dağılacak şekilde dökün. Daha sonra dilerseniz üzerini hindistan cevizi ya da portakal kabuğu rendesi ile süsleyip soğuduktan sonra servis edebilirsiniz.

Afiyet Olsun...
]]>
Bisküvili İrmik Tatlısı https://www.irmikhelvasi.gen.tr/biskuvili-irmik-tatlisi.html Sun, 25 Nov 2018 11:57:39 +0000 Bisküvili İrmik Tatlısı pastanelerden aldığınız tatlılar kadar leziz hazırlayabileceğiniz sütlü tatlılar arasında yer alır. Hem hafif olması hem de üzerine serpiştireceğiniz tarçının kokusu ile sizi fethedecek olan bu ta Bisküvili İrmik Tatlısı pastanelerden aldığınız tatlılar kadar leziz hazırlayabileceğiniz sütlü tatlılar arasında yer alır. Hem hafif olması hem de üzerine serpiştireceğiniz tarçının kokusu ile sizi fethedecek olan bu tatlıyı hazırlarken zorlanmayacak olmanız da sizin için olumlu bir etki olacaktır. Çocuklarınızın pasta niyetine yiyebileceği kadar keyifli ve misafirlerinize sunacağınız kadar lezzetli olan bu tatlı ile misafirlerinize ne ikram edeceğiniz konusunda endişe duymak zorunda kalmazsınız.


Bisküvili İrmik Tatlısı Malzemeleri
 • 1 litre süt
 • 9 yemek kaşığı irmik
 • 7 yemek kaşığı şeker
 • Yarım yemek kaşığı margarin
 • Yarım su bardağı dövülmüş ceviz içi
 • 1 paket pötibör kakaolu bisküvi
 • 1 paket vanilya
 • 1 adet muz
 • Tarçın
Bisküvili İrmik Tatlısı Yapılışı

Tatlınızı hazırlamak için ilk olarak derin bir tencereye süt, irmik ve şekeri koyun ve ateşe koymadan evvel birkaç kez karıştırın. Ateşe koyduktan sonra da sürekli olarak karıştırarak pişirmeye başlayın. Karışımınız kaynamaya başlayıp üzeri göz göz olduğunda tencerenin altını kapatın ve vanilyayla margarini ilave ederek biraz karıştırın.

Bisküvili İrmik Tatlısı
Tatlınızı yapacağınız kek kalıbınızı ya da tepsinizi ıslatarak tatlı karışımının yarısını kalıba dökün. Spatula yardımıyla her yere eşit şekilde dağıttıktan sonra önce pötibör bisküvinizi, sonra da dilimlenmiş muzlarınızı sıralayın. Dizdiğiniz muz dilimlerinin üzerine dövülmüş ceviz içlerini de serpiştirdikten sonra tatlının diğer yarısını da dökün. Daha sonra tatlınızı buzdolabında 2-3 saat kadar dinlendirin. Buzdolabından tatlınızı çıkardıktan sonra kalıbınıza uygun bir tepsi ile kalıbın ağzını kapatıp ters çevirin. Daha sonra dilediğiniz şekilde dilimleyin ve üzerini tarçınla süsleyin. Dilerseniz üzerine yine ceviz içi serpiştirerek de servisinizi tamamlayabilirsiniz.

Afiyet Olsun...
]]>
Jöleli İrmik Tatlısı https://www.irmikhelvasi.gen.tr/joleli-irmik-tatlisi.html Sun, 25 Nov 2018 18:17:31 +0000 Jöleli İrmik Tatlısı bildiğimiz irmik tatlısından farklı olarak üzerine muhallebi katından başka bir de jöle katının olduğu lezzetli bir tatlıdır. Genellikle pastanelerde gördüğümüz bu tatlıyı evinizde rahatlıkla haz Jöleli İrmik Tatlısı bildiğimiz irmik tatlısından farklı olarak üzerine muhallebi katından başka bir de jöle katının olduğu lezzetli bir tatlıdır. Genellikle pastanelerde gördüğümüz bu tatlıyı evinizde rahatlıkla hazırlayabilmeniz de mümkündür. Kısa sürede hazırlayabileceğiniz bu tatlı ile hem çocuklarınızı sevindirebilir hem de misafirlerinizin damak tadına olduğu kadar göz zevkine de hitap edebilen bir tatlı hazırlayabilirsiniz. Jöle yapımı için meyve suyu kullandığımız bu tarifte vişneli jöle kullandık. Elbette siz diğer meyve sularını ya da hazır jöle paketlerini de kullanabilirsiniz. Hazır jöle paketlerinden kullanacaksanız üzerinde yazan tarife göre hazırlamanız yeterli olacaktır.


Jöleli İrmik Tatlısı Malzemeleri
 • 15 çorba kaşığı toz şeker
 • 7 çorba kaşığı irmik
 • Yarım paket margarin
 • 4 su bardağı süt
 • Meyve
Jöleli İrmik Tatlısı Jölesi için Malzemeler
 • 3 su bardağı vişne suyu
 • 6 kaşık şeker
 • 3 kaşık nişasta
Jöleli İrmik Tatlısı Yapılışı

İlk olarak jölemizi hazırlıyoruz. Bir tencereye vişne suyu, 6 kaşık şeker ve nişastayı koyarak sürekli karıştırmak suretiyle pişiriyoruz. Jöle kıvamını aldıktan sonra yuvarlak ya da kare olan kalıba önce kalıbı ıslatıp jölemizi döküyoruz ve iyice yayıyoruz. Jölemizi kalıba aldıktan sonra buzdolabına koyuyoruz ve muhallebiyi hazırlıyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken konu jölenizi kalıba almadan önce kalıbı iyice ıslatmanız gerektiğidir. Aksi takdirde jöle kalıba yapışır ve daha sonra Jöleli İrmik Tatlısı kalıptan çıkarılmak üzere ters çevrildiğinde şekli bozulur.

Jöleli İrmik Tatlısı
Muhallebi için ilk olarak sütümüzü bir tencereye alıyoruz. İçine margarini ve şekeri ekleyip kısık ateşte şeker ve margarin eriyene kadar karıştırıyoruz. Daha sonra irmiği de ekleyip muhallebi kıvamını alana kadar sürekli karıştırarak pişirmeye devam ediyoruz. Kıvamını iyice aldıktan sonra muhallebinin altını kapatıyoruz ve soğuması için bekletiyoruz. Ancak bekletme işlemi sırasında muhallebiyi ara sıra karıştırmanız gerekmektedir. Aksi takdirde üstü kaymak tutacaktır ve bu da tatlınızın tadını olumsuz etkileyebilecektir. Hazırlamış olduğumuz meyveleri dilimledikten sonra dolapta bekleyen jöleyi de çıkarıp jölenin üzerine yerleştiriyoruz. Muhallebi de iyice soğuduktan sonra muhallebiyi soğumuş olan jölenin üzerine düzgün bir şekilde yayıyoruz. Daha sonra tamamen donması için buzluğa koyuyoruz ve donduktan sonra Jöleli İrmik Tatlısı bulunan tepsimizi buzluktan alıp büyük bir servis tabağına ters çevirerek alıyoruz. Dilimledikten sonra yine yanında ya da üstünde meyve parçaları ile servis edebilirsiniz. Tercihen meyve olarak çilek ya da vişne kullanmanız uygun olacaktır.

Afiyet Olsun...
]]>
Portakallı İrmik Helvası https://www.irmikhelvasi.gen.tr/portakalli-irmik-helvasi.html Mon, 26 Nov 2018 09:50:23 +0000 Portakallı İrmik Helvası farklı lezzetleri denemeyi sevenler için ideal tatlardan biri olarak karşımıza çıkar. Portakal kokusu ile sizi saran ve lezzeti ile tadı damağınızda kalan bu tatlıyı rahatlıkla hazırlayabilecek olman Portakallı İrmik Helvası farklı lezzetleri denemeyi sevenler için ideal tatlardan biri olarak karşımıza çıkar. Portakal kokusu ile sizi saran ve lezzeti ile tadı damağınızda kalan bu tatlıyı rahatlıkla hazırlayabilecek olmanız da çekici özellikleri arasında yer alıyor. Hafif mayhoş tadı ile misafirlerinize ve ailenize sunmaktan keyif alacağınız bir tatlı olduğunu da söyleyebiliriz. 


Portakallı İrmik Helvası Malzemeleri
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 2 su bardağı irmik
 • 1 portakal
 • 2 yemek kaşığı çam fıstığı (isteğe göre)
 • 1,5 su bardağı toz şeker
 • 1 su bardağı portakal suyu
 • 2 su bardağı sıcak su
Portakallı İrmik Helvası Yapılışı

İlk olarak helvanın şerbetini hazırlıyoruz. Bunun için önce 2 bardak sıcak suyu bir kaseye alıp şekeri de ekleyerek şeker eriyene kadar karıştırıyoruz. Sonra bu şerbete 1 bardak portakal suyunu da ekleyerek tekrar karıştırıyoruz ve ayrı bir yerde bekletiyoruz. Dilerseniz 1 bardak portakal suyu yerine süt kullanabileceğiniz gibi dilerseniz süt ya da portakal suyu kullanmadan sadece 3 su bardağı sıcak su ile de şerbeti hazırlayabilirsiniz. Daha sonra helvamızı hazırlıyoruz.

Portakallı İrmik Helvası
Portakallı İrmik Helvası hazırlamak için ilk olarak yağı tencereye alıyoruz ve çam fıstığı ve irmiği de ekleyerek irmikler pembeleşene kadar kavuruyoruz. Daha sonra portakalı bir yerde sıkıp suyunu çıkarıyoruz ve kabuğunu da rendeleyerek irmiğe ekleyip tekrar karıştırıyoruz. Daha sonra hazırladığımız şerbeti de ekleyerek irmikler iyice suyu çekene kadar karıştırmaya devam ediyoruz. Su iyice çekildikten sonra altını kapatıp dinlendiriyoruz ve kaselerde ikram ediyoruz.

Afiyet Olsun...
]]>
İrmikli Revani https://www.irmikhelvasi.gen.tr/irmikli-revani.html Tue, 27 Nov 2018 00:47:04 +0000 İrmikli revani, içerisine irmik, yumurta, sıvı yağ ve yoğurt koyularak hamur hazırlanıp piştikten sonra da şerbet dökülerek yapılan tatlı türüdür. Revani çok lezzetli ve yapılışı da kolay olan bir tatlıdır. 


İrmikli Revani Malzemeleri
 • 3 tane yumurta
 • 1 su bardağı toz şeker
 • Yarım su bardağı sıvı yağ
 • 1 su bardağı yoğurt
 • 1 su bardağı irmik
 • 1 su bardağı un
 • 1 paket vanilya 
 • 1 paket kabartma tozu
 • Yarım limon veya portakal kabuğu
Şerbeti İçin Malzemeler
 • 3 su bardağı toz şeker
 • 3 su bardağı su
 •  Yarım limon suyu
İrmikli Revani Yapılışı

Geniş ve derin bir karıştırma kabına yumurtaları kıralım. Ancak yumurtalar bir süre önceden buzdolabından çıkıp oda sıcaklığında bekletilmiş olmalıdır. Böylece ılık olarak irmikli revani hamuruna katılan yumurta hamurun daha iyi kabarmasını sağlayacaktır. Yumurtaların üzerine toz şeker ekleyip mikser veya çırpma teli ile iyice çırpalım. Toz şeker eriyip yumurta beyaz köpürünce içine sıvı yağ ekleyelim ve çırpmaya devam edelim. Daha sonrada bir su bardağı yoğurt ilave edelim ve çırpalım. 

Bir su bardağı unu eleyerek, unun havalanmasını sağlayalım ve irmikli revani malzemesine ilave edelim. Daha sonra da irmik, vanilya ve kabartma tozu eklenip çırpılır. Limon yıkanarak kabuğu rendelenir. Rendelenen limon kabuğu da irmikli revani hamuruna eklenip karıştırılır. 

İrmikli Revani
Margarin ile yağlanmış fırın tepsisi veya borcam tepsi içine irmikli revani hamuru yavaşça dökülür. Daha önceden ısıtılmış fırında 190 derece sıcaklıkta pişirilir. İrmikli revaninin üzeri kızarınca pişip pişmediği kürdan batırılarak kontrol edilir. Pişen irmikli revani fırından çıkartılarak ılık olması için bir kenara kaldırılır.

İrmikli revani fırında pişerken bir taraftan da şerbeti hazırlayabiliriz. Bir tencere içerisine 3 su bardağı toz şeker ve 3 su bardağı su ilave edilerek ocağa koyulur. Orta ayardaki ateşte kaynamaya bırakılır. Şerbet kaynamaya başlayınca ocağın altı kısılarak şerbetin kıvamını alması beklenir. Şerbet istenilen kıvamı alınca içine limon suyu damlatılarak, yaklaşık 2-3 dakika daha kaynatılır. Hazır olan şerbet ocaktan indirilerek ılık olması için bir kenara alınır.

Pişen irmikli revani ve hazırlanan şerbet ikisi de ılık olmalıdır. İkisi de ılınınca irmikli revaninin üzerine  şerbet tepsinin her tarafına eşit olacak şekilde yavaşça dökülür.

İrmikli revani şerbetini çekip soğuyunca üzerine hindistan cevizi serpilir. Kare şeklinde dilimlenerek servis edilebilir.

Afiyet olsun...
]]>
Kolay İrmik Helvası https://www.irmikhelvasi.gen.tr/kolay-irmik-helvasi.html Tue, 27 Nov 2018 07:56:25 +0000 Kolay İrmik Helvası evde hazırlayabileceğiniz en kolay tatlılar arasında yer aldığında acil tatlı yapmanız gerektiğinde ya da aniden gelen misafirlerinize tatlı ikram etmek istediğinizde hazırlayabileceğiniz nefis tatlılar ar Kolay İrmik Helvası evde hazırlayabileceğiniz en kolay tatlılar arasında yer aldığında acil tatlı yapmanız gerektiğinde ya da aniden gelen misafirlerinize tatlı ikram etmek istediğinizde hazırlayabileceğiniz nefis tatlılar arasında yer almaktadır. Evde rahatlıkla hazrlayabileceğiniz bu tarifi canınız tatlı çektiğinde çok kısa sürede ve zahmetsiz bir şekilde yapabilmeniz mümkündür.


Kolay İrmik Helvası Malzemeleri
 • 2 su bardağı irmik
 • 2,5 su bardağı süt
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 1/2 çay bardağı sıvı yağ
 • 1 yemek kaşığı tereyağı
 • 1/2 çay bardağı ceviz içi
Kolay İrmik HelvasıKolay İrmik Helvası Yapılışı

İlk olarak geniş bir tencereye tereyağı, sıvı yağ ve irmik konulur ve kısık ateşte kavrulmaya başlanır. İrmikler pembeleşene kadar kavurduktan sonra üzerine ceviz içi eklenir. Daha sonra bir kenarda süt ve toz şeker çırpılarak yavaş yavaş irmiğin üzerine dökülür. Daha sonra irmik sütün tamamını içine çekene kadar karıştırmaya devam edilir ve daha sonra ocaktan alınır. Hazırlanmış olan Kolay İrmik Helvası kaşık ile şekil verilerek servis tabağında sunulur.

Afiyet Olsun...
]]>
Portakallı İrmik Tatlısı https://www.irmikhelvasi.gen.tr/portakalli-irmik-tatlisi.html Tue, 27 Nov 2018 19:11:21 +0000 Portakallı irmik tatlısı  hem hafif hem de ağızda bıraktığı hoş tadı ile oldukça beğenilen tatlılar arasında yer almaktadır. Meyveli bir tatlı olması sebebiyle de çocuklarınıza rahatlıkla yedirebileceğiniz sağlıklı t Portakallı irmik tatlısı  hem hafif hem de ağızda bıraktığı hoş tadı ile oldukça beğenilen tatlılar arasında yer almaktadır. Meyveli bir tatlı olması sebebiyle de çocuklarınıza rahatlıkla yedirebileceğiniz sağlıklı tatlılar arasında yer almaktadır. Hatta akşam yemeklerinden sonra aileniz için ya da misafirlerinize ikram etmek için hazırlayabileceğiniz leziz tatlılar arasında yer aldığını söyleyebiliriz.


Portakallı İrmik Tatlısı Malzemeleri
 • 1 litre süt
 • 1 su bardağı irmik
 • 1 su bardağı şeker
 • 1 portakalın turuncu kabuk kısmının rendesi
 • 1 paket vanilya
 • 3 yemek kaşığı hindistan cevizi
 • 1 yemek kaşığı mısır nişastası
 • 1/2 yemek kaşığı margarin veya tereyağı
 • Üzerinin süsü için fındık ve hindistan cevizi
Portakallı İrmik TatlısıPortakallı İrmik Tatlısı Yapılışı

Süt, irmik, şeker, portakal kabuğu rendesi, vanilya, hindistan cevizi, mısır nişastası ve eritilmiş yağı bir pişirme kabının içine alarak kısık ateşte karıştırarak pişiriyoruz. tüm malzemelerimiz birbirine girene kadar karıştırdıktan sonra göz göz olduğunda pişirmeyi bırakıp, tatlımızı borcamın içine alıyoruz. Biraz ılık hale gelene kadar buzdolabı dışında serin bir yerde bekletiyoruz. Daha sonra üzerinin süsü için hazırladığımız hindistan cevizi ve fındığı serpiştirerek süslüyoruz ve buzdolabında tamamen soğuması için bekletiyoruz. Tamamen soğuduktan sonra dilediğiniz gibi dilimleyerek servis edebilirsiniz.

Portakallı İrmik Tatlısı hazırlanışı oldukça kolay olan bir tatlı olmasına rağmen sürekli olarak karıştırılması gerektiğinden yapımı yorucu olabilmektedir. Ancak daha sonra ortaya çıkan lezzet sizi tatmin edecektir. Bu tatlıyı hem misafirlerinizin hem de çocuklarınızın sevebileceği bir tatlı olarak sürekli kullanmak isteyeceksiniz.

Afiyet Olsun...
]]>
İrmikli Kurabiye https://www.irmikhelvasi.gen.tr/irmikli-kurabiye.html Wed, 28 Nov 2018 09:24:29 +0000 İrmikli kurabiye; Türk mutfağında bulunan onlarca çeşit kurabiye tariflerinden sadece biridir. Hazırlanışı ve birçok yönüyle diğer kurabiyelere benzese de; kendine has lezzeti ve diğerlerinde olmayan irmik aromasıyla irmikli kura İrmikli kurabiye; Türk mutfağında bulunan onlarca çeşit kurabiye tariflerinden sadece biridir. Hazırlanışı ve birçok yönüyle diğer kurabiyelere benzese de; kendine has lezzeti ve diğerlerinde olmayan irmik aromasıyla irmikli kurabiye hemen kendini belli etmektedir. Özellikle misafirlere özgün ve akılda kalacak bir lezzet sunmak isteyenler için tam isabet bir tarif olan irmikli kurabiye; aynı zamanda son derece hızlı ve pratik bir tariftir. Çeşidi ne olursa olsun daha önce kurabiye hazırlamış olanlar; irmikli kurabiye hazırlamakta da hiç zorlanmayacaklardır. Fakat ilk kez kurabiye hazırlayacak olanların ilk önce aşağıdaki tarifi güzelce okuması faydalı olacaktır. Yazının devamında; gerekli malzemeler ve adım adım irmikli kurabiye tarifinin hazırlanışı ayrıntılı bir şekilde yazılmıştır. Kolay gelsin.

İrmikli kurabiye için gerekli malzemeler:
 • 1 çay bardağı irmik
 • 2 çay bardağı pudra şekeri
 • 1 paket kabartma tozu
 • Yarım paket margarin
 • 1 paket vanilya
 • Bir çay bardağı süt
 • Yeterli miktarda un

İrmikli Kurabiye
İrmikli kurabiye tarifinin hazırlanışı:
 • İrmikli kurabiye tarifi ile diğer kurabiye tarifleri arasında hemen hemen hiçbir fark yoktur. Her kurabiye tarifinde olduğu gibi irmikli kurabiye tarifinde de malzemeler bir kapta karıştırılacak ve hamur elde edilecek, daha sonra irmikli kurabiye hamuruna istenen şekil verilerek fırında pişmeye bırakılacaktır. Fakat bu işlemlere geçmeden önce bazı hazırlıkların yapılması ve malzemelerin irmikli kurabiye tarifine uygun bir hale sokulması gereklidir.Öncelikle; tüm malzemeler irmikli kurabiyenin hazırlanacağı tezgahta hazır bekletilmelidir. Hamur hazırlanırken bu malzemelerin lazım oldukça temin edilmesi ve arada süre geçirilmesi pek tavsiye edilmez. Çünkü bu durum; irmikli kurabiye hamurunun kıvamının bulunmasını zorlaştırabilir. Ayrıca malzemeler dışında; yoğurma işlemini yapmaya uygun derinlikte bir kap, bir fırın tepsisi ve pişirme işleminin yapılacağı bir fırının da şimdiden hazır edilmesi yararlı olacaktır.
 • Yukarıdaki hazırlıklar tamamlandıktan sonra irmikli kurabiye tarifine başlanabilir. Yukarı söylendiği gibi ilk olarak irmikli kurabiye hamuru hazırlanacaktır. İlk olarak; öncesinde temin edilmiş olan yoğurma kabına 2 çay bardağı pudra şekeri boca edilir. Dökülen pudra şekerinin üzerine de yarım paket margarin atılır. Margarinin önceden sıvı kıvama getirilmesine gerek yoktur. Yeni malzemeler eklendikçe ve karıştırma işlemine tabi tutuldukça zaten sıvılaşacaktır. Bu yüzden; pudra şekeri ve margarin naylon eldivenle veya bir kaşık, vs. gereç yardımıyla yeterince karıştırılır ve elden geldiğince homojen olmaları sağlanır. Bu aşama tamamlandıktan sonra 1 çay bardağı irmik de yoğurma kabına boca edilir ve yine karıştırma işlemine devam edilir. Buradan itibaren bir naylon eldiven veya benzer gereç yardımıyla elle yoğurma işlemi tavsiye edilir. Çünkü elle kontrol edilerek irmikli kurabiye için uygun kıvam daha kolay bulunacaktır. İrmik de yeterince yoğrulup yedirildikten sonra 1 paket kabartma tozu da bu karışıma eklenir. Aynı irmik gibi kabartma tozunun da karışıma iyice yedirilmesi ve özleşmesi sağlanır. Kabartma tozunun yedirilmesi son derece basit olacaktır. Hemen ardından 1 paket vanilya da kabın içerisine dökülür ve yoğurma işlemine tabi tutulur. Son olarak; bir çay bardağı süt de yoğurma kabına dökülür ve imkan yettiğince katı halde bulunan diğer malzemelerle karışması sağlanır. Süt eklendikten sonra irmikli kurabiye hamuru sıvıya daha yatkın bir kıvamda olacaktır. Bu durum elde edildiği anda; irmikli kurabiye tarifinin ilk aşaması tamamlanmış demektir. Sırada; İrmikli kurabiye hamuruna uygun kıvamın verilmesi vardır.
 • İrmikli kurabiye hamuruna kıvam vermek için un kullanılacaktır. Bu aşamada unun önceden belirlenmiş bir ölçüye göre birdenbire boca edilmesi yerine, azar azar eklenmesi daha yararlı olacaktır. Böylec]]> İrmik Tatlısı https://www.irmikhelvasi.gen.tr/irmik-tatlisi.html Wed, 28 Nov 2018 10:41:32 +0000 İrmik tatlısı; bilinen onlarca klasik tatlı tariflerinden farklı bir tat elde etmek isteyenler için ideal bir tariftir. İtiraf etmek gerekirse irmik tatlısı ; diğer klasik ve pratik tatlı tariflerinin yanında bira sönük kalmıştı İrmik tatlısı; bilinen onlarca klasik tatlı tariflerinden farklı bir tat elde etmek isteyenler için ideal bir tariftir. İtiraf etmek gerekirse irmik tatlısı ; diğer klasik ve pratik tatlı tariflerinin yanında bira sönük kalmıştır. Böyle olmasının başlıca sebebi; diğer tatlı çeşitlerinin (baklava, tulumba, kazandibi, güllaç, vs.) uzun yıllar boyunca klasikleşmesi ve hatta bazılarının yöresel bir formata girerek meşhurlaşmasıdır. Fakat tüm tatlı tariflerinden bir yana; irmik tatlısı, sadece birkaç malzemeyle, mutfakta bulunan klasik gereçlerden başka hiçbir şeye ihtiyaç duyulmadan kolayca hazırlanabilen pratik bir tariftir. Bu nedenle; özellikle misafirlere özel bir ikramda bulunmak isteyen ev hanımları için son derece uygun bir tariftir. Bu kolaylığından dolayı; temel düzeyde mutfak bilgisi olanlar dahi irmik tatlısı hazırlamakta hiç zorlanmayacaklardır. İlk defa hazırlayacak olanlara küçük bir rehberlik olması adına; yazının devamında irmik tatlısı için gerekli malzemeler ve irmik tatlısı tarifinin adım adım hazırlanışı ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Kolay gelsin.

İrmik tatlısı için gerekli malzemeler:
 • 2 çay bardağı irmik
 • 1 litre süt
 • 3 yemek kaşığı Hindistan cevizi
 • 1 paket vanilya
 • 7 yemek kaşığı şeker
İrmik Tatlısıİrmik tatlısı tarifinin hazırlanışı:
 • İrmik tatlısı; her tatlı tarifinde olduğu gibi, bir şerbetin hazırlanması ve bu şerbetin diğer malzemelerle karıştırılarak soğutulması sonucu elde edilecektir. Fakat; irmik tatlısı tarifine başlamadan önce bazı ön hazırlıkların yapılması ve malzemelerin irmik tatlısı tarifine uygun bir hale sokulması gereklidir. Öncelikle; malzemeler kullanılacakları adıma göre gruplara ayrılmalı ve bu malzeme grupları bir arada el altında bulunmalıdır. İrmik ile süt; irmik tatlısının temel kısmını oluşturacağı için beraber kullanılacaklardır ve bir grup olarak ayrılır. Vanilya ve Hindistan cevizi de ileriki aşamalarda kullanılacağı için ayrı bir grup olarak bulundurulabilir. Geriye kalan tek malzeme olan şeker de zaten kısa bir süre içerisinde kullanılacağı için el altında tutulmalıdır. Malzemelerden ayrı olarak; irmik tatlısının şerbetini hazırlamak üzere kaynatma işlemine uygun bir kap, tencere vs. ile bir kek kalıbı, vb. bir gerecin şimdiden hazır edilmesi faydalı olacaktır. 
 • Yukarıdaki hazırlıklar yapıldıktan sonra irmik tatlısı tarifine başlanabilir. Söylendiği gibi ilk olarak irmik tatlısının şerbet kısmı hazırlanacaktır. Bunun için; kaynatma işlemi yapmak üzere temin edilen tencereye 1 litre süt dökülür ve ocağa konarak ısınmaya bırakılır. Tabi ki bu süreçte arada sırada sütün karıştırılması gereklidir. Böylece süt daha hızlı ve daha iyi ısınır. Süt ağza sıcak gelecek bir dereceye kadar ısındıktan sonra da; 2 çay bardağı irmik aynı tencereye boca edilir ve karıştırma işlemine devam edilir. Süt ve irmik; adından tahmin edileceği üzere irmik tatlısının iki temel aromasıdır. Yani bu iki malzemenin güzelce karışması ve homojen bir hal alması çok önemlidir. İrmiğin sütün için iyice çözünüp hazır olduğunun belirtisi de; tencerede bulunan karışımın süt beyazından daha koyu bir tona geçmesi olacaktır. Bu ton elde edilene kadar tenceredeki irmik-süt karışımı özeli ve sabırlı bir şekilde karıştırılarak hafif ateşte ısıtılmalıdır.
 • Süt ve irmik yeterince karıştıktan sonra ise irmik tatlısında bir sonraki adıma geçilebilir. Bu adımda; şeker eklenerek irmik tatlısının, tatlı olacağı kısım gerçekleştirilecektir. Ateşte olan karışım hiç bozulmadan 7 yemek kaşığı şeker de bu kabın içerisine boca edilir ve karıştırılır. Yalnız burada verilen 7 yemek kaşığı şeker; tahmini bir miktardır. Eğer irmik tatlısını daha şekerli veya daha şekersiz yapmak isteyen veya herhangi bir sebepten dolayı farklı miktarda şeker kullanmak isteyen varsa, tabi ki kendi damak zevkine göre şeker ilavesi yapabilir. Eklenen şeker de irmik tatlısı için çok önemli bir kısım olduğundan; tıpkı ilk a]]> Kakaolu İrmik Tatlısı https://www.irmikhelvasi.gen.tr/kakaolu-irmik-tatlisi.html Thu, 29 Nov 2018 05:06:11 +0000 Kakaolu İrmik Tatlısı pek çok kişinin beğenerek yediği ve sütlü tatlılar arasında yer olması sebebiyle hafif tatlılar arasında yer almasından dolayı en sevilen tatlılar arasında yer almaktadır. Yapılışı oldukça kolay ol Kakaolu İrmik Tatlısı pek çok kişinin beğenerek yediği ve sütlü tatlılar arasında yer olması sebebiyle hafif tatlılar arasında yer almasından dolayı en sevilen tatlılar arasında yer almaktadır. Yapılışı oldukça kolay olan ve misafirlerinize ikram edebileceğiniz kadar lezzetli bir tatlı olmasından dolayı yörelere göre değişen pek çok tarifi de bulunmaktadır. Her yöre kendi damak zevkine göre çeşitli değişiklikler yapıyor olsa da bu tatlı çeşidi için size vereceğimiz tarifin en güzel çeşidini yapmanızı sağlayacağından emin olabilirsiniz. Üstelik şeker oranını ayarlarken vereceğimiz ipucu da çok işinize yarayacaktır.

  Kakaolu İrmik Tatlısı Malzemeleri
  • 1 kg süt
  • 11 yemek kaşığı şeker
  • 12 yemek kaşığı irmik
  • 3 yemek kaşığı kakao
  • 1 paket vanilya
  • 50 gr margarin
  • Yarım su bardağı içi çekilmiş fındık
  Kakaolu İrmik Tatlısı Yapılışı

  İlk olarak yapmanız gereken derin bir kaba sütünüzü, şekerinizi ve irmiğinizi koyup ocağa almak olacaktır. Ocağa aldığınız tatlı karışımınızı sürekli olarak karıştırarak kıvama gelmesini sağlamanız gerekmektedir. Burada 11 yemek kaşığı şeker olarak belirttiğimiz şeker miktarını dilerseniz ağız tadınıza göre düşürebilirsiniz. Ancak normal bir damak tadına sahipseniz ve şekerle ilgili sıkıntınız yoksa bu ölçü tam tarif olacaktır. Pek çok kişi ağızda şekerli bir tat istemediğinden dolayı şeker ölçüsünü azaltabilmektedir. Ancak tatlı yapımının sonraki aşamalarında da göreceğiniz gibi karışımın yarısını alıp kalan yarısını kakao için ayırdığınızda şekerini azaltmanız kakaonun acı bir tat yaratmasına neden olabilmektedir. Bu aşamada az şeker kullanmanız size sıkıntı yaratabilmektedir. Ancak kakao eklerken bir kaşık daha şeker eklemeniz durumu dengeleyebilecektir, ama bu durumda şekerin de erimesi için iyice karıştırmanız daha uygun olacaktır.

  Kakaolu İrmik Tatlısı
  Karışımınız kıvama geldikten sonra içine vanilya ve margarini de ilave edip karıştırdıktan sonra ateşten alabilirsiniz. Pişirme işiniz bu aşamada sona erecektir. Bundan sonra şekilli bir cam kabı (mümkünse borcama) ya da kek kalıbını sıcak su ile iyice ıslattıktan sonra ıslak kabınızın içine streç yaymanız gerekmektedir. Strecin üzerinize pişen tatlınızın yarısını döktükten sonra kalan tatlı karışımının içine kakaoyu da ekleyerek bir çırpıcı yardımı ile kakaonun tamamını yedirene kadar bir çırpıcı yardımı ile karıştırmalısınız. Daha sonra beyaz katmanın üzerine eşit dağılacak biçimde iri çekilmiş olan fındıklarınızı dökmeniz gerekmektedir. Son olarak da kakaolu tatlı karışımınızı fındık serpilmiş beyaz tatlı katmanının üzerine yine eşit dağılacak biçimde dökmeniz gerekmektedir. 

  Strecinizin dışarıda kalan kısımlarını kakaolu katmanın üzerine gelecek şekilde içeriye doğru kıvırdıktan sonra önce oda sıcaklığında tatlınızı soğumaya bırakmanız gerekmektedir. Daha sonara tatlınız soğuduktan sonra buzdolabında en az 2 saat soğutmanız gerekmektedir. Soğutma işlemi bittikten sonra sıra servis etmeye geldiğinde bu tatlıyı kakaolu kısım alta gelecek şekilde ters çevirerek tabağınıza almanız gerekmektedir. Alt kısımda streç olacağından streci çıkardıktan sonra dilerseniz üzerini yine iri çekilmiş fındıklarla süslemeniz de hoş bir görünüm oluşturacaktır.

  Afiyet Olsun...
  ]]>
  İrmikli Muhallebi https://www.irmikhelvasi.gen.tr/irmikli-muhallebi.html Thu, 29 Nov 2018 17:41:59 +0000 İrmikli muhallebi; herkesçe bilinen geleneksel muhallebi tarifine birkaç yeni aroma eklenerek elde edilen, özellikle misafirlere değişik bir ikramda bulunmak adına mutlaka tercih edilmesi gereken, lezzetli ve basit bir tariftir. İrmikli İrmikli muhallebi; herkesçe bilinen geleneksel muhallebi tarifine birkaç yeni aroma eklenerek elde edilen, özellikle misafirlere değişik bir ikramda bulunmak adına mutlaka tercih edilmesi gereken, lezzetli ve basit bir tariftir. İrmikli muhallebinin temel kısmını; adından anlaşılacağı üzere irmik oluşturur. Bunun yanı sıra; bisküvi, puding, vs. malzemeler de irmikli muhallebi tarifinde kullanılır. Bütün bu farlı malzemelere rağmen; tarifin hazırlanışında hiç zorluk yoktur. Yani, mutfak konusunda çok tecrübesi olanların bile rahatça üstesinden gelebileceği bir tariftir. Yazının devamında da bir rehber niteliğinde olması açısından; gerekli malzemeler listesi ve adım adım irmikli muhallebi tarifinin hazırlanışı yazılmıştır. Kolay gelsin:

İrmikli muhallebi için gerekli malzemeler:
 • 2 çay bardağı irmik
 • 2 çay bardağı şeker
 • 1,5 litre süt (bir kısmı puding için kullanılacaktır)
 • 40-70 gram tereyağı
 • 1 adet yumurta
 • 1 paket kakaolu puding
 • Üzeri için kuruyemiş, Hindistan cevizi, vs. isteğe bağlı sos
 • 1 paket petit-beure bisküvi
NOT: Yukarıdaki malzeme miktarları; 3-5 kişilik standart servis içindir. Farklı sayıda servis yapacak olanların, malzeme miktarlarını bununla orantılı olarak ayarlamaları gereklidir.

İrmikli Muhallebi
İrmikli muhallebi tarifinin hazırlanışı:
 • Malzemeler temin edildikten sonra irmikli muhallebi tarifine başlanabilir. Fakat ilk olarak bazı ön hazırlıklar yapılmalı ve malzemeler irmikli muhallebi tarifi için uygun bir hale getirilmelidir. Neyse ki irmikli muhallebi tarifinde diğer tariflerde olduğu gibi herhangi bir kesme, dilimleme, vs. işleme gerek yoktur. Sadece; irmikli muhallebiyi kaynatmak üzere bir tencere ve irmikli muhallebinin son halinin verilmesi için bir borcam yeterli olacaktır. Diğer malzemeler zaten olduğu gibi kullanılacaktır.
 • Yukarıda söylenen ufak hazırlıklar yapıldıktan sonra irmikli muhallebi yapmak üzere işe koyulur. İlk olarak; 1 litre süt, irmikli muhallebi hazırlamak üzere ayarlanan tencereye dökülür. Ardından 2 çay bardağı şeker de bu tencereye boca edilir ve kısık ateşte ocakta ısıtılmaya başlanır. İrmikli muhallebinin hazırlandığı bu aşamada sürekli olarak bir kaşık, vs. yardımıyla karıştırma işlemi yapılmalıdır ki malzemeler iyice birbiriyle özleşsin, irmikli muhallebinin tadı daha yoğun olsun.
 • Sıcaklığın da etkisiyle şeker, sütün içinde iyice çözündükten sonra 2 çay bardağı irmik de aynı tencereye boca edilir ve karıştırma işlemine devam edilir. İrmik için de 2-3 dakika kadar yeterince beklendikten sonra; bir adet yumurta da kırılır ve tencerenin içine dökülür. Böylece; irmikli muhallebinin temel kısmı için gereken tüm malzemeler karıştırılmış olur. Şimdi; tenceredeki bu malzemelerin ocakta pişerken bir taraftan da karıştırılması ve katılaşıncaya kadar homojen bir hal almalarının sağlanması gereklidir. 
 • İrmikli muhallebide katılaşma belirtileri başlar başlamaz, tereyağı da tencerenin içine atılır ve aynı karıştırma işlemine devam edilir. Karıştırmanın ve ocağın ısısının etkisiyle tereyağı eriyecek; iyice irmikli muhallebiye karışacaktır. Tereyağı eriyip irmikli muhallebi için istenen kıvam elde edilince; irmikli muhallebi ocaktan alınır ve tarifin bir sonraki aşamasına geçilir.
 • Bu aşamada; irmikli muhallebinin temel kısmı; diğer malzemelerle karıştırılacaktır. Öncelikle; tenceredeki irmikli muhallebinin yarısı, önceden ayarlanan borcama dökülür ve bir kaşık, bıçak, vs. gereç ile üst yüzeyi güzelce düzleştirilir. İrmikli muhallebi iyice düzleştirildikten ve yüksekliği her yerde eşit olacak şekilde borcama döküldükten sonra; bisküviler de bu irmikli muhallebinin üzerine dizilir. Bisküviler bitişik olarak dizilmeli aralarında boşluk olmamalıdır. Aksi halde; servis sırasında irmikli muhallebiyi dilimlemek kolay olmayacaktır.
 • Bisküviler de muntazam bir şekilde dizildikten s]]> İrmikli Şekerpare https://www.irmikhelvasi.gen.tr/irmikli-sekerpare.html Fri, 30 Nov 2018 02:26:11 +0000 İrmikli şekerpare; geleneksel ve klasikleşmiş bir hal alan tatlı çeşitlerinden sıkılanlar için denemeye uygun harika bir tariftir. Bilinen şekerpare tarifine irmik eklenerek ve birtakım özgün işlemler yapılarak elde edilen irmikl İrmikli şekerpare; geleneksel ve klasikleşmiş bir hal alan tatlı çeşitlerinden sıkılanlar için denemeye uygun harika bir tariftir. Bilinen şekerpare tarifine irmik eklenerek ve birtakım özgün işlemler yapılarak elde edilen irmikli şekerpare; özellikle misafirlere özel bir tat ikram etmek için en uygun tercihlerden biridir. Tarifin hazırlanmasında da hiçbir zorluk yoktur. En azından harç hazırlamayı bilen bir kişi; irmikli şekerpare tarifini da rahatlıkla hazırlayacaktır. Yine de ilk defa deneyeceklere bir rehberlik olması adına; yazının devamında gerekli malzemeler listesi ve adım adım irmikli şekerpare tarifinin hazırlanışı yazılmıştır. Kolay gelsin:

İrmikli şekerpare için gerekli malzemeler:
 • 1 paket margarin
 • 2 yumurta
 • 4-5 yemek kaşığı irmik
 • 3,5-4 su bardağı un
 • Hindistan cevizi
 • Yarım limon
 • Yarım paket kabartma tozu
 • 1-1,5 su bardağı pudra şekeri
 • 4-5 su bardağı toz şeker
 • En az 6 su bardağı su
İrmikli Şekerpare
İrmikli şekerpare tarifinin hazırlanışı:
 • Gereken malzemeler temin edildikten sonra irmikli şekerpare tarifin başlanabilir. Çoğu tatlı tarifinde olduğu gibi irmikli şekerparede de; ilk olarak bir harç hazırlanacak, daha sonra bu harç fırında kızartılacak ve üzerine şerbet dökülecektir. Fakat bu basit adımların detayına inmek tarifi güzelce incelemek faydalı olacaktır. 
 • Öncelikle bazı ön hazırlıkların yapılması ve malzemelerin irmikli şekerpare için uygun hale getirilmesi gereklidir. Neyse ki malzemeler üzerinde yapılması gereken bir kesme, dilimleme, vs. işlem yoktur. Fakat; toz şeker, su ve limonun hepsi şerbet hazırlamak için kullanılacağından, bu malzemeler ayrı bir grup olarak ayrılabilir. Onun dışındaki malzemeler de irmikli şekerparenin harcı için kullanılacaktır. Ayrıca; irmikli şekerpare harcı hazırlamak için derince bir kabın, irmikli şekerpareleri pişirmek üzere bir fırın tepsisi ve bir fırının ve şerbeti kaynatmak üzere bir tencerenin şimdiden hazır edilmesi de kolaylık sağlayacaktır.
 • Hazırlıklar tamamlandıktan sonra irmikli şekerpare tarifinin ilk adımı uygulanır. İlk adımda; irmikli şekerpare harcı hazırlanacaktır. Bunun için; önceden ayarlanmış olan kaba 1 paket margarin ve 2 adet yumurta konur ve karıştırma işlemine başlanır. Burada; tüm malzemeler aynı anda eklenip de karıştırma işlemi de yapılabilir fakat pek tavsiye edilmez. Çünkü; malzemelerin tek tek eklenmesi ve her ekleme arasında güzelce karıştırılması sayesinde; irmikli şekerparenin tadı daha yoğun ve daha güzel olacaktır. Yumurta ve margarine; margarin kısmen sıvılaşıncaya kadar karıştırıldıktan sonra un da ilave edilir. Un miktarının aralıklı olarak verilmesinin sebebi, gereken miktarın zaman zaman değişebilmesidir. Fakat 4 su bardağının tam olarak kullanılması genelde en ideal seçenektir. Un da eklenerek yeterince karıştırıldıktan sonra irmik de eklenir ve karıştırma işlemine devam edilir. İrmik ve un; irmikli şekerparenin kıvamı açısından son derece önemli malzemelerdir. Bu yüzden yeterince karışmaları ve homojen bir hal almaları çok önemlidir. Bu kural doğrultusunda yeterince karıştırma yapıldıktan sonra; pudra şekeri de aynı kaba eklenir ve bir süre daha karıştırma yapılır. Pudra şekeri; irmikli şekerpareyi tatlı yapan malzemedir. Bu yüzden mümkün olduğunca dengeli dağıtılmalı ve güzelce karıştırılmalıdır. Son olarak kabartma tozu da eklendikten sonra irmikli şekerpare harcı güzelce karıştırılır ve bu adım tamamlanmış olur.
 • İrmikli şekerpare tarifinin bu adımında; kaptaki harçtan parçalara koparılacak ve fırında pişirmeye uygun büyüklükte irmikli şekerpareler elde edilecektir. Buna göre; ilk adımda hazırlanmış olan harçtan, avuç içinin yarısını geçmeyecek büyüklükte irmikli şekerpareler koparılır ve iki el arasında güzelce yuvarlanarak top şekli verilir. Diğer yandan; kullanılacak olan fırın tepsisi de yağlanmalıdır. Çünkü; irmikli şekerpareler bu tep]]> Yoğurtlu İrmik Tatlısı https://www.irmikhelvasi.gen.tr/yogurtlu-irmik-tatlisi.html Sat, 01 Dec 2018 01:13:32 +0000 Yoğurtlu irmik tatlısı; diğer klasik tatlı çeşitleri arasında pek fazla bilinen bir çeşit değildir. Fakat çok bilinmemesi kesinlikle tarifin zor olması, pahalı olması, yöresel olması, vs. sebeplerden kaynaklanmamaktadır. Tam te Yoğurtlu irmik tatlısı; diğer klasik tatlı çeşitleri arasında pek fazla bilinen bir çeşit değildir. Fakat çok bilinmemesi kesinlikle tarifin zor olması, pahalı olması, yöresel olması, vs. sebeplerden kaynaklanmamaktadır. Tam tersi; yoğurtlu irmik tatlısının adımları o kadar sade ve pratiktir ki, mutfak konusunda acemi olanların; yoğurtlu irmik tatlısını diğer klasik tatlılara göre çok daha kolay hazırlayacağı kesindir. Ayrıca; çayın yanında misafirlere ikram etmek için veya akşam yemeklerinden sonra ev halkına özel bir ikramda bulunmak için ev hanımlarının da başvurabileceği çok isabetli bir tercihtir. Yazının devamında da; ilk defa deneyeceklere rehberlik etmek açısından; gerekli malzemeler listesi ve adım adım yoğurtlu irmik tatlısı tarifinin hazırlanışı yazılmıştır. Fakat tabii ki imkan varsa çevredeki bilgili kişilerden canlı yardım alınması da tavsiye edilir. Kolay gelsin.

Yoğurtlu irmik tatlısı için gerekli malzemesi:
 • 1,5 su bardağı irmik
 • 1,5 su bardağı yoğurt
 • 3 adet yumurta
 • 1,5 su bardağı un
 • Hindistan cevizi
 • 1 çay kaşığı limon suyu
 • 4,5 su bardağı şeker
 • 4 su bardağı su
 • 1 paket vanilya
 • 2 paket kabartma tozu
 • Yarım su bardağı sıvı yağ
NOT: Yukarıda verilen malzeme miktarları bir standart fırın tepsisini dolduracak kadardır. Daha fazla kişiye yoğurtlu irmik tatlısı ikram edecek olanların; malzeme miktarlarını bununla orantılı olarak ayarlamaları gereklidir.

Yoğurtlu İrmik Tatlısı
Yoğurtlu irmik tatlısı tarifinin hazırlanışı:
 • Malzemeler temin edildikten sonra yoğurtlu irmik tatlısının hazırlanışına geçilebilir. Genel hatlarıyla yoğurtlu irmik tatlısı; harcın ve şerbetin hazırlanması ve son olarak bunların birleştirilmesinden ibarettir. Fakat bu iki basit adımın da illa ki detayları vardır ve bu detayların üzerinden geçmek; yoğurtlu irmik tatlısının tadı açısından faydalı olacaktır.
 • Öncelikle bazı ön hazırlıkların yapılması ve malzemelerin yoğurtlu irmik tatlısı için uygun bir hale getirilmesi gereklidir. Neyse ki diğer yemek tariflerinde olduğu gibi yoğurtlu irmik tatlısında kesme, dilimleme, haşlama, vs. işlemler yoktur. Yalnız; şekerin yarım su bardağı kadarı, su ve limon suyu şerbet için kullanılacağından; bu üçünün ayrılması ve bir grup olarak bulundurulması daha iyidir. Diğer malzemeler ise yoğurtlu irmik tatlısının harcı için kullanılacaktır. Malzemeler üzerinde yapılması gereken hazırlıklar bu kadardır. Son olarak; yoğurtlu irmik tatlısının harcı için yoğurmaya uygun bir kap ve şerbeti için kaynatmaya uygun bir tencerenin, bir fırın ve fırın tepsisinin de şimdiden hazır edilmesi, ileri aşamalarda kolaylık sağlayacaktır.
 • Hazırlıklar tamamlandıktan sonra yoğurtlu irmik tatlısının ilk adımı uygulanır. Bu adımda; şerbet hazırlanacaktır ki; yoğurtlu irmik tatlısı tamamlanana kadar soğusun. Bunun için; şerbet yapmak üzere ayarlanan tencereye 4 su bardağı su, 1 çay kaşığı limon suyu ve yarım su bardağı şeker konarak ocakta karıştırılarak kaynatılır. Şerbetin kaynaması boyunca karıştırılması; adımı hızlandıracaktır. Tenceredeki su kaynadığı anda ocaktan alınır. Böylece yoğurtlu irmik tatlısının şerbeti hazırlanmış olur. Lazım olduğunda kullanılmak üzere bu karışım bir köşede bekletilir. 
 • Yoğurtlu irmik tatlısının bu adımında; harç hazırlanacaktır. Hazırlık aşamasında çırpma yapmak için ayarlanan kaba ilk olarak 3 adet yumurta kırılır. Ardından geri kalan 4 su bardağı şeker boca edilir ve bir çırpıyla karıştırma işlemine başlanır. Yumurta ve şeker birbirine yeterince karışınca köpürecek ve beyazlaşacaktır. Bu kıvam elde edilene kadar karıştırma işlemine devam edilir. Sonrasında 1,5 su bardağı yoğurt da aynı kaba eklenir ve çırpma işlemine devam edilir. Yoğurt da kaptaki karışımla yeterince özleşip homojen olduktan sonra yarım su bardağı sıvı yağ kabın içine ilave edilir ve çırpmaya deva]]> İrmikli Kek https://www.irmikhelvasi.gen.tr/irmikli-kek.html Sat, 01 Dec 2018 02:34:31 +0000 İrmikli kek; bilinen ve artık klasikleşmiş bir hal alan birçok kek tarifinden farklı olarak, daha özgün ve daha az bilinen bir tariftir. Bu yüzden; özellikle misafirlere farklı bir lezzet sunmak isteyen veya ev halkına da çayın yan İrmikli kek; bilinen ve artık klasikleşmiş bir hal alan birçok kek tarifinden farklı olarak, daha özgün ve daha az bilinen bir tariftir. Bu yüzden; özellikle misafirlere farklı bir lezzet sunmak isteyen veya ev halkına da çayın yanında özel bir ikramda bulunmak isteyen ev hanımları için iyi bir seçim olacaktır. İrmikli kekin hazırlanışında; az bilinmesine rağmen tipik kek tarifinden farklı hiçbir şey yoktur. Yani; en azından bir kez kek hazırlamış birisi; rahatlıkla irmikli kek de hazırlayabilecektir. Yazının devamında da ilk defa deneyeceklere rehberlik olması adına; gerekli malzemeler listesi ve irmikli kek için gerekli malzemeler yazılmıştır. Fakat bu yazının yanı sıra eğer imkan varsa çevredeki bilgili kişilerden canlı olarak yardım alınması da mutlaka tavsiye edilir. Kolay gelsin:

İrmikli kek için gerekli malzemeler:
 • 2 çay bardağı irmik
 • 2 çay bardağı un
 • 3 çay bardağı şeker
 • 2 yumurta
 • Bir tutam kuruz üzüm
 • Bir tutam tarçın
 • Bir paket kabartma tozu
 • Yarımşar portakal ve limon kabuğu rendesi
 • 2 çay bardağı sıvı yağ
 • 2 çay bardağı yoğurt
 • Bir avuç ceviz
NOT: Yukarıda verilen malzeme miktarları, bir kalıp irmikli kek yapmak içindir.

İrmikli Kek
İrmikli kek tarifinin hazırlanışı:
 • Yukarıda yazan malzemeler temin edildikten sonra irmikli kek tarifine başlanabilir. Her kek tarifinde olduğu gibi irmikli kek tarifinde de; ilk olarak bir harç hazırlanacak, daha sonra bu harç kek kalıbına dökülüp pişirilerek irmikli kek elde edilecektir. Fakat; basit olarak özetlenen bu kısımların detaylarının da incelenmesinde fayda vardır.
 • Öncelikle bazı ön hazırlıkların yapılması ve malzemelerin irmikli kek tarifi için uygun bir hale sokulması gereklidir. Neyse ki diğer yemek tariflerin olduğu gibi herhangi bir kesme, yıkama, dilimleme, vs. işlem yoktur. Fakat; irmik, un, şeker, yumurta, kabartma yozu ve yoğurt; irmikli kekin temel kısmını oluşturduğu için bir grup olarak ayrılabilir. Diğer malzemeler de harca katılacaktır fakat irmikli keke özel kısımlar oldukları için; başka bir gruba ayrılmaları daha faydalıdır. Bunun dışında yapılması gereken bir ön hazırlık yoktur; malzemelerin kolayca ulaşılabilecek şekilde etrafta bulunması yeterlidir. Ayrıca; irmikli kek harcını hazırlamak için derince bir kabın, bir kek kalıbının ve bir fırının şimdiden hazır edilmesi de sonraki adımlarda kolaylık sağlayacaktır. 
 • Ön hazırlıklar tamamlandıktan sonra irmikli kek tarifinin ilk adımı uygulanır. Bu adımda irmikli kek hamuru yapımına başlanacaktır. İrmikli kek harcı hazırlamak üzere temin edilen kaba 2 adet yumurta ve 3 çay bardağı şeker eklenerek çırpma işlemine başlanır. Buradan sonra sürekli olarak malzeme eklemesi yapılacağından belirtelim; irmikli kek malzemelerinin tek tek eklenmesi ve her bir eklemeden sonra bir süre karıştırılması; irmikli kekin tat yoğunluğu açısından çok daha iyi olacaktır. Yani malzemelerin hepsinin bir de eklenerek irmikli kek yapımına başlanması pek tavsiye edilmez.
 • Yumurta ve şeker çırpıldıkça ortak beyaz bir renk almaya ve köpürmeye başlayacaktır. Bu belirtiler görülünceye kadar çırpma işlemi yapılır ve ardından yoğurt da aynı kaba eklenerek çırpma işlemine devam edilir. Yoğurdun karışımla özleşmesi ve homojen bir hal alması zor olmayacaktır. Kısa bir süre çırptıktan sonra sıvı yağ eklenir. Sıvı yağ da yeterince karıştıktan sonra; unun eklenmesiyle irmikli kek tarifine devam edilir. Un; irmikli kek harcına kıvamını veren malzeme olduğu için; yeterince karışması çok önemlidir. Bu yüzden un eklendikten sonra mutlaka yeterince karıştırılmalı ve topak topak olmaması içi yeterli özen gösterilmelidir. Un da yeterince karıştırıldıktan sonra irmik de aynı kaba dökülür ve çırpma işlemine devam edilir. Adı üzerinde irmik; irmikli keke tadını veren malzeme olduğu için, yeterince karışması en az un kadar önemlidir. Yeterince ö]]> Cevizli İrmik Helvası https://www.irmikhelvasi.gen.tr/cevizli-irmik-helvasi.html Sat, 01 Dec 2018 23:29:24 +0000 Cevizli irmik helvası; birçok tatlıda aroma olarak kullanılan ceviz ile tipik irmik helvasını birleştiren son derece özgün ve lezzetli bir tattır. Tarifin özgünlüğüne ve orijinalliğine rağmen cevizli irmik helvasını hazırlama Cevizli irmik helvası; birçok tatlıda aroma olarak kullanılan ceviz ile tipik irmik helvasını birleştiren son derece özgün ve lezzetli bir tattır. Tarifin özgünlüğüne ve orijinalliğine rağmen cevizli irmik helvasını hazırlamak son derece basittir. İlk defa deneyecek olanların da rahatça yapabileceği gibi; daha önce helva yapmış olan herkes kolaylıkla cevizli irmik helvası yapabilecek ve sonunda epey lezzetli bir tat elde edecektir. Yazının devamında da bu özgün lezzet; cevizli irmik helvası için gerekli malzemelerden ve cevizli irmik helvası tarifinin hazırlanışından bahsedilmiştir:

Cevizli irmik helvası için gerekli malzemeler:
 • 2 çay bardağı irmik
 • 2 çay bardağı şeker
 • 50-100 gram tereyağı
 • 1,5-2 yemek kaşığı çiçek yağı
 • 0,5-1 çay bardağı ceviz içi
 • Tercihe göre tarçın vb. baharatlar
 • 1,25-1,5 su bardağı su-süt karışımı
Yukarıda verilen malzeme miktarları standart cevizli irmik helvası tarifi içindir. Yani 3-5 kişiye servis yapmaya uygundur. Farklı sayıda kişiye servis yapacak olanların malzeme miktarlarını yukarıda verilenlerle orantılı olarak ayarlaması gereklidir.

Cevizli İrmik Helvası
Cevizli irmik helvası tarifinin hazırlanışı
 • Birçok tarifte başlamadan önce bazı malzemelerin yıkama, kesme vb. birtakım işlemlerden geçirilmesi gerekmesine rağmen, cevizli irmik helvasında böyle bir mecburiyet yoktur. Malzemelerin tamamı olduğu gibi kullanılacaktır. Bunun için; cevizli irmik helvası tarifine başlamadan önce yukarıda sayılan malzemelerin temin edilmesi ve hazır bekletilmesi yeterlidir. 
 • Malzemeler hazırlandıktan sonra cevizli irmik helvası tarifine başlanabilir. İlk aşamada cevizli irmik helvasına temel tadını verecek bir süt-şeker karışımı hazırlanacaktır. Kaynama işlemi için uygun bir tencereye su-süt karışımı dökülür. İçerisine de hazırlanmış olan şekerin yarısı, yani 1 çay bardağı toz şeker eklenerek karışım kaynatılır. Bu aşamada şekerin erimesi çok önemlidir. Kaynama işlemi şekerler tam olarak erimeden bitirilirse karışım topak topak olacak; cevizli irmik helvası da istenen kıvamda olmayacaktır.
 • Süt-şeker aroması hazırlandıktan sonra, sıra ceviz aromasının hazırlanmasına gelmiştir. Bir tavaya hazırlanmış olan tereyağı konarak eritilir. Tereyağı yeterince eriyip kızdıktan sonra da çay bardağındaki ceviz için tavaya atılarak kavrulmaya başlanır. Cevizler için kısa bir süre beklendikten sonra 2 çay bardağı irmik de bu karışıma eklenir ve kavurma işlemine devam edilir. Burada kavurmanın yeterli olup olmadığının ölçüsü irmiğin renk değişimi olacaktır. Yeterince kavrulan irmiğin pembeleşmesi gereklidir. İrmik yeterince pembeleşmeden kavurma işlemi bırakılırsa; cevizli irmik helvası istenen tatta olmayacaktır.
 • Yukarıdaki aşamalar tamamlandıktan sonra sıra bu iki ayrı karışımın birleştirilmesine ve cevizli irmik helvasının kabasını oluşturmaya gelmiştir. Daha önce kullanılmış veya yeni bir tencerede süt-şeker karışımı ile irmik- ceviz karışımı karıştırılır. Tekrar ocakta ateşe bırakılarak iyice suyunu çekmesi ve karışımın özleşerek homojen olması beklenir. 
 • Karışım yeterince kaynatıldıktan sonra ise geri kalmış olan şeker de eklenir. Şeker iyice yedirilinceye kadar karıştırılır. Artık cevizli irmik helvası için gerekli temel kısım tamamlanmıştır. Bu aşamada cevizli irmik helvasının üzeri kağıt havlu- peçete vb. bir gereçle örtülerek dinlenmeye bırakılır.
 • Cevizli irmik helvası yeterince dinlendikten sonra kaselere veya küçük tabaklara alınır. Son olarak isteğe bağlı olduğu belirtilen baharatlardan kullanılacak olan varsa bunlar da üzerine eklenir ve servis edilir.
 • Cevizli irmik helvası tarifi tamamlanmıştır.
 • Afiyet olsun.
]]>
Peynirli İrmik Helvası https://www.irmikhelvasi.gen.tr/peynirli-irmik-helvasi.html Sun, 02 Dec 2018 22:34:37 +0000 Peynirli irmik helvası; herkesçe bilinen sade irmik helvasına peynir aroması katılması suretiyle elde edilen; son derece özgün ve son derece lezzetli bir tariftir. Tarifin bu kadar özgün olmasına rağmen; hiçbir ender bulunan malzeme Peynirli irmik helvası; herkesçe bilinen sade irmik helvasına peynir aroması katılması suretiyle elde edilen; son derece özgün ve son derece lezzetli bir tariftir. Tarifin bu kadar özgün olmasına rağmen; hiçbir ender bulunan malzemesi yoktur. Yani malzemeleri son derece basit ve her yerde bulunabilecek cinstendir. Yazının devamında da; peynirli irmik helvası için gerekli malzemeler ve peynirli irmik helvası tarifinin uygulanışı hakkında bilgiler verilmiştir:

Peynirli irmik helvası için gerekli malzemeler:
 • 2 çay bardağı irmik
 • 1 paketten biraz az margarin
 • 100-150 gram tuzsuz peynir
 • 1,5 su bardağı şeker
 • 1 çay bardağı süt
 • 1 su bardağı su
Peynirli İrmik Helvası
Peynirli irmik helvası tarifinin hazırlanışı:
 • Her tarifte olduğu gibi peynirli irmik helvası tarifinde de bazı malzemelerin önceden hazırlanıp birtakım işlemlerden geçirilmesi gereklidir. Bunun için öncelikle hazırlanmış olan peynirler dilimlenerek ince ince kıyılmalı; sonraki aşamalarda karışıma katılacağı için çok küçük parçacıklar haline getirilmelidir. Ayrıca margarin ve irmik bir grup; şeker, süt ve su da bir grup olarak ayrılırsa peynirli irmik helvası tarifinde sonraki aşamalar için kolaylık sağlayacaktır.
 • Yukarıda anlatılan hazırlıklar yapıldıktan sonra ilk olarak peynirli irmik helvası için gereken irmik karışımı hazırlanacaktır. Kavurmaya uygun br tavaya hazırlanmış olan tereyağı konarak ocak açılır ve margarinin erimesi sağlanır. Margarin yeterince eridikten sonra ise hazırlanmış olan 2 çay bardağı da bu tavaya atılarak karıştırılır ve kavrulmaya başlanır. Burada irmiğin yeterince kavrulup kavrulmadığının ölçüsü, irmiğin renginin pembeye dönüşmesidir. İrmik pembeye dönüştüğü anda yeterince kavrulmuş demektir ve ocaktan alınabilir.
 • Peynirli irmik helvası için irmik karışımı hazırlandıktan sonra sıra süt-şeker karışımına gelmiştir. Bu aşama irmik kadar uzun ve zahmetli değildir. Bir tencereye hazırlanmış olan 1 su bardağı su, 1 çay bardağı süt ve 1,5 su bardağı şeker eklenerek karıştırılmaya başlanır. Burada karıştırma süresinin ölçüsü şekerin tamamen çözünmesi ve karışıma homojen olarak dağılmasıdır. Şekerin karışıma yedirilmesi konusunda özensiz davranılırsa peynirli irmik helvası şekersiz, istenmeyen bir tatta olacaktır. Ayrıca bu süt-şeker karışımının hazırlandığı tencere kaynatma işlemi için uygun olmalıdır. Çünkü sonraki aşamalarda görüleceği üzere bu kapta kaynama işlemi yapılacaktır.
 • Yukarıdaki iki aşamada peynirli irmik helvası için gerekli olan temel kısımlar tamamlanmıştır. Şimdi sırada bu iki temel kısmın birleştirilerek peynirli irmik helvasının kabasını oluşturmak vardır. Bunun için; tavada kavrulmuş olan irmik-tereyağı karışımı alınır ve tencerede bulunan süt-şeker-su karışımına eklenir. Bu işlemin sonunda peynirli irmik helvasının helva kısmı oluşacaktır. Peynir aromasının eklenmesi ise sonraki aşamalarda anlatılmıştır.
 • İrmik yukarıda anlatıldığı gibi tencereye atıldıktan sonra ocak açılır ve tencere bir taraftan karıştırılarak bir taraftan da kaynamaya bırakılır. Bu aşamada karıştırma işlemine istikrarlı ve sürekli bir şekilde devam etmek önemlidir, aksi takdirde karışım tamamen homojen olmayacak; peynirli irmik helvasının tadı her kısmında aynı olmayacaktır. Burada kaynatma işleminin süresi, karışımın suyunu çekmesiyle ölçülür. Tenceredeki karışım suyunu çekip tadı iyice özleştiği anda karışım yeterince kaynatılmış ve ocaktan alınabilir demektir.
 • Yalnız peynirli irmik helvası ocaktan alınmadan önce yapılması gereken son bir işlem daha vardır; suyunu çeken karışıma kısık ateşte ufak parçacıklar halinde dilimlenmiş peynirler de eklenir ve üzerleri helvayla örtülünceye kadar karıştırılmaya devam edilir. Peynirin karışımda eşit olarak dağılması; peynirli irmik helvasının lezzetli olması açısından önemlidir.
 • Bu aşama da gerçekleştirildikten sonra karışım ocak]]> İrmik Pastası https://www.irmikhelvasi.gen.tr/irmik-pastasi.html Mon, 03 Dec 2018 07:32:30 +0000 İrmik pastası; birçok kişi tarafından bilinen, özellikle ev hanımlarının misafirlere ikram etmek üzere sık sık tercih ettiği tatlı çeşitlerinden biridir. Temel aroması olarak adından anlaşılacağı üzere irmik kullanılır v İrmik pastası; birçok kişi tarafından bilinen, özellikle ev hanımlarının misafirlere ikram etmek üzere sık sık tercih ettiği tatlı çeşitlerinden biridir. Temel aroması olarak adından anlaşılacağı üzere irmik kullanılır ve hazırlanış tarzı diğer tatlılar gibi son derece kolaydır.

  İrmikli pastanın sık sık tercih edilmesinin bir diğer önemli sebebi ise, tarifi hazırlamanın kısa sürmesi ve son derece sade işlemlerden ibaret olmasıdır. Yazının devamında da bu basit tatlı irmikli pasta için gerekli malzemeler ve irmikli pasta tarifinin hazırlanışından genel hatlarıyla bahsedilmiştir:

İrmik pastası için gerekli malzemeler:
 • 10-12 yemek kaşığı irmik
 • 1 kutu süt (1 kg'lık standart kutu)
 • 10-12 yemek kaşığı toz şeker
 • 1 tatlı kaşığı margarin
 • 1 paket kakaolu bisküvi
İrmik Pastası
İrmik pastası tarifinin hazırlanışı:
 • Yukarıdaki malzemeler hazırlandıktan sonra irmik pastası hazırlamak çok basit ve çok kısa birkaç işlemden ibarettir. Tarifi birçok yönüyle tipik bisküvi pastası tarifine benzemektedir. Daha önce bisküvi pastası yapmış olanlar irmik pastası yaparken de pek zorluk çekmeyecektir.
 • Miktarları verilen malzemeler temin edildikten sonra irmikli pasta tarifine başlanabilir. İlk aşama olarak irmikli pastaya tadını ve şekerini verecek karışımın hazırlanması gereklidir. Bunun için de tahmin edileceği üzere irmik-şeker-süt üçlüsünden oluşan bir karışım yapılacaktır. Kavurmaya uygun bir tencerenin içerisine 1 tatlı kaşığı margarin atılarak erimesi ve tencerenin tabanına dağılması sağlanır. Bundan sonra da sırası önemli olmamak üzere irmik, süt ve şeker de margarinin üzerine atılarak kavurmaya başlanır. Burada kavurma işleminin yeterli olup olmadığının ölçüsü; karışımın renginin koyulaşmasıdır. Sütün ve diğer unsurların ortak rengi; beyazdan daha koyu bir renk aldığı zaman irmik karışımı yeterince pişirilmiş demektir ve ocaktan alınması gereklidir.
 • İrmik pastası için gerekli olan tatlı kısım bu şekilde hazırlandıktan sonra kısım kısım kullanılacaktır. İlk olarak; temin edilmiş olan 1 paket kakaolu bisküvinin rahatça dizilebileceği bir kap alınır. Bunun için genelde borcam tercih edilse de karar tamamaen irmikli pasta hazırlayan kişiye aittir. Tarifin devamında ise borcam kullanıldığı kabul edilerek anlatılacaktır.
 • İrmik karışımının yarısı bu borcama dökülür ve yükseliği her yerde eşit olacak şekilde dikkatlice dağıtılır. Yüksekliğin eşit olarak ayarlanması ve irmiğin düzgün bir şekilde dağıtılması çok önemlidir. Aksi takdirde tatlı asimetrik olacak; her bisküvide sos oranı farklı olacağı için irmikli pasta da istenen tatta olmayacaktır.
 • İrmik anlatıldığı gibi tabana yayıldıktan sonra; kakaolu bisküviler de sık ve düzgün bir biçimde bu irmiğin üzerine dizilir. Tıpkı yap-boz parçaları gibi borcam da muntazam bir şekilde dizilmeleri sağlanır. Arada boşluk bırakmamaya özen gösterilmelidir. Çünkü zaten kakaolu bisküvinin kenarların tırtıklar sayesinde soslar rahatça geçecek ve aralara dolacaktır. Gözle görülür bir boşluk bırakılması halinde ise irmik sosu aralara gereksiz miktarda dolacaktır.
 • Bisküviler de dizildikten sonra irmikli pasta için tek bir aşama kalmıştır. Bu aşamada da tahmin edileceği gibi bisküvilerin üzeri, irmik sosunun geri kalanıyla örtülecektir. Tıpkı tabana döküldüğünde olduğu gibi bu aşamada da irmik sosunun her yerde yüksekliğinin eşit olmasına ve muntazam bir şekilde yayılmasına dikkat edilmelidir. Artık irmikli pastanın taslağı hazırdır.
 • İrmikli pasta böyle hazırlandıktan sonra buzdolabına kaldırılı ve 2 saat kadar soğumaya bırakılır.Soğuduktan sonra ise tabaklara alınır ve üzerler istenen diğer soslarla süslenir. Burada hiçbir zorunluluk yoktur. İrmikli pasta hazırlayan kişi; Hindistan cevizi, fındık, ceviz vb. akla gelebilecek her türlü sosu kullanabilir. Tabaklara konurken de kakolu bisküviler zaten kalıp halinde olacağı için; borcamda bir kesm]]> Pudingli İrmik Tatlısı https://www.irmikhelvasi.gen.tr/pudingli-irmik-tatlisi.html Tue, 04 Dec 2018 02:30:48 +0000 Pudingli irmik tatlısı; özellikle misafirlere ikram etmek üzere ev hanımları tarafından sık sık tercih edilen, hazırlaması son derece basit ve bir o kadar da lezzetli bir tariftir. Pudingli irmik tatlısı, adından tahmin edileceği Pudingli irmik tatlısı; özellikle misafirlere ikram etmek üzere ev hanımları tarafından sık sık tercih edilen, hazırlaması son derece basit ve bir o kadar da lezzetli bir tariftir. Pudingli irmik tatlısı, adından tahmin edileceği üzere temel malzemeler olarak irmik ve puding aromalarından oluşur. Tatlının irmik ve puding kısımlarının uygun bir şekilde hazırlanması ve sonra uygun sıra ile borcama dizilmesiyle yapılır.

  Tarifin zorluk derecesi ise gerçekten çok düşüktür. Mutfak hakkında sadece temel bilgileri olan, hayatında bir kez bile olsa tatlı yapmış biri; pudingli irmik tatlısı tarifinde de hiç zorlanmayacaktır. Aşağıda da bu basit pudingli irmik tatlısı için gerekli malzemeler ve pudingli irmik tatlısı tarifinin adım adım uygulanışı yazılmıştır:
Pudingli İrmik Tatlısı
Pudingli irmik tatlısı için gerekli malzemeler:
 • 1 paket puding
 • 2 çay bardağı şeker
 • 5-6 su bardağı süt
 • 9-10 yemek kaşığı irmik
 • 5 yemek kaşığı Hindistan cevizi
 • Tarçın
 • 1 paket vanilya
Pudingli irmik tatlısı tarifinin hazırlanışı:
 • Pudingli irmik tatlısı tarifine başlamadan önce malzemeler üzerinde yapılması gereken bir ön hazırlık yoktur. Yalnız malzemelerin kullanılacağı aşamaya göre grup grup bir arada bulundurulması faydalı olacaktır. Bunun için şeker-süt-irmik-Hinditan cevizi- tarçın ayrı bir grup; puding, vanilya ve kalan malzemeler de ayrı bir grup olarak kullanılacaktır.
 • Malzemeler temin edip yukarıdaki gibi gruplara ayırdıktan sonra pudingli irmik tatlısı tarifine başlanabilir. Bunun için ilk olarak irmik kısmı yapılacaktır. Pişirmeye uygun bir kabın içerisine şeker, sütün 4-5 bardak kadarı ve irmik aynı tencereye konarak pişirmeye başlanır. (Sütün geri kalanı ileride puding kısmı için kullanılacaktır.)Bu aşamada karışımın pişip pişmediğinin ölçüsü renk değişimi olacaktır. Pişmeye başlayan şekerler kararacak, irmikler ise hafifçe şişip daha koyu bir renge bürüneceklerdir.
 • Süt-şeker-irmik karışımı için yukarıdaki ölçüye göre yeterli süre pişirme işlemi yapıldıktan sonra Hindistan cevizi ile vanilya da bu karışımın içine atılarak pişirme işlemine devam edilir. Hindistan cevizi ve vanilya atıldıktan sonra pişirme işlemine yeterli bir süre daha devam edilmelidir. Karışımın son eklenen bu malzemeleri iyice sindirmesi ve özleşerek homojen olması sağlanmalıdır. Aksi takdirde malzemelerin tatları dağınık olacak; pudingli irmik tatlısı da istenen lezzette olmayacaktır. 
 • Yukarıda verilen ölçülere göre yeterli bir süre daha pişirmeye devam edildikten sonra irmik karışımı için gerekli işlemler tamamlanacaktır. Dolayısıyla pişmiş olan irmik karışımı tencereden alınıp başka uygun bir kaba serilebilir. Böylece pudingli irmik tatlısı için gereken temel kısım tamamlanmış olacaktır. Geriye sadece puding kısmının hazırlanması kalmıştır.
 • Bu aşamadan sonra pudingli irmik tatlısı tarifi puding pişirme ile devam edecektir. İrmik karışımını yukarıdaki gibi pişirip dinlenmeye bıraktıktan sonra başka bir kapta puding ile kalan süt karıştırılarak pişirmeye başlanır. Pudingin pişirilmesi irmik karışımına kıyasla çok daha basittir. Alınan hazır puding veya başka çeşit puding ile süt aynı kapta karıştırılarak pişirmeye devam edilir. En sonunda karışım iyice homojen olup bildiğimiz puding kıvamını alacaktır. Eğer hazır puding kullanıldıysa zaten paketin arkasında da tarifin aşamaları yazacaktır.
 • Puding kısmı da bu şekilde tamamlandıktan sonra pudingli irmik tatlısı tarifi neredeyse tamamlanmıştır. Geriye sadece hazırlanan kısımların uygun bir şekilde birleştirilmesi kalmıştır. Bunun için; pudingli irmik tatlısının ikram edileceği bir kap (borcam, tepsi ,vs.) seçilir ve irmik karışımı her yerde eşit yükseklikte olacak şekilde bu kaba dökülür. Bir kaşık, vs. gereç yardımıyla üzeri düzleştirilerek tırtıksız gözükmesi sağlanır. İrmik karışımı bu şekilde yerleştirildikten sonra onun üzerin]]> İrmikli Parmak Tatlısı https://www.irmikhelvasi.gen.tr/irmikli-parmak-tatlisi.html Tue, 04 Dec 2018 23:12:58 +0000 İrmikli parmak tatlısı, sofralarınızı şenlendirecek hem ekonomik hem de pratik bir tatlıdır. Kıtır kıtır ağızda dağılan yapısı ve damaklara hitap edecek tadı ile herkesin denedikten sonra vazgeçemeyeceğine eminim. Bu yazıd İrmikli parmak tatlısı, sofralarınızı şenlendirecek hem ekonomik hem de pratik bir tatlıdır. Kıtır kıtır ağızda dağılan yapısı ve damaklara hitap edecek tadı ile herkesin denedikten sonra vazgeçemeyeceğine eminim. Bu yazıda sizlere irmikli parmak tatlısı için gereken malzemeler ile yapılışından söz edeceğim. Kolay gelsin.

  İrmikli parmak tatlısı için gerekli malzemeler

  • 2-3 yemek kaşığı irmik (üzeri için ayrıca irmik kullanılacaktır.)
  • 2 yumurta
  • 200-250 gram margarin
  • Yarım limonun suyu
  • Yeterli miktarda un
  • 1'er paket vanilya ve kabartma tozu
  • 2 çay bardağı sıvı yağ
  • Çeyrek tatlı kaşığı karbonat
  • 3-4'er su bardağı su ve şeker
  İrmikli Parmak Tatlısı

  İrmikli parmak tatlısı tarifinin hazırlanışı

  • İlk olarak irmikli parmak tatlısı için gereken hamuru hazırlamak gereklidir. Bunun için normal hamur yoğurma rutiniyle; yumurta, sıvı yağ, kabartma tozu, un, margarin kullanılarak hamur yoğrulur. Hamur iyice homojen oluncaya kadar ve üzerine eklemeler yapmaya uygun duruma gelinceye kadar yoğurmaya devam edilir.
  • İrmikli parmak tatlısı için hamur yoğurma aşaması tamamlandıktan sonra ise sıra aromasını vermeye ve tatlıyı kızartmaya gelmiştir. Bunun için ilk önce yoğrulan hamur irmiğe bulanır ve kızarıncaya kadar fırında pişirilir.
  • İrmikli parmak tatlısı bu şekilde pişirildikten sonra sıra şerbetini yapmaya ve son şeklini vermeye gelmiştir. Şerbeti için de hazırlanmış olan su ve toz şeker bir tencerede kaynatıldıktan sonra hafifçe ılıması beklenir. Şerbet ılıkken sıcak tatlının üzerine dökülür.
  • Şerbeti de döküldükten sonra irmikli parmak tatlısı biraz ılıyınca servis edilir.
  • Afiyet olsun.
  ]]>
  İrmikli Sütlü Tatlı https://www.irmikhelvasi.gen.tr/irmikli-sutlu-tatli.html Wed, 05 Dec 2018 09:09:10 +0000 İrmikli sütlü tatlı; adından tahmin edileceği üzere irmik ve süt aromaları kullanılarak hazırlanan, son derece basit ve diğer tatlı tariflerinden farklı hiçbir zahmeti olmayan bir tariftir. Hazırlaması sadece birkaç basit işle İrmikli sütlü tatlı; adından tahmin edileceği üzere irmik ve süt aromaları kullanılarak hazırlanan, son derece basit ve diğer tatlı tariflerinden farklı hiçbir zahmeti olmayan bir tariftir. Hazırlaması sadece birkaç basit işlemden ibaret olan irmikli sütlü tatlı; tarifinin bu basitliğinin aksine son derece lezzetli ve hoş bir ikram yemeğidir. Özellikle misafirliklerde; gün yemeklerinde ev hanımlarının vazgeçilmez tatlı tariflerinden biri olan irmikli sütlü tatlı için gerekli malzemeler ile tarifin hazırlanışı; genel hatlarıyla aşağıda incelenmiştir:

İrmikli sütlü tatlı için gerekli malzemeler:
 • 2 çay bardağı irmik
 • 6-7 yemek kaşığı toz şeker
 • 1 kutu süt (1kg)
 • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi
 • 1 yemek kaşığı margarin
 • 1 paket vanilya
İrmikli Sütlü Tatlı
Sosu için:
 • Hindistan cevizi
 • Antep fıstığı, fındık, ceviz, tarçın, vs. istenen aromalar
İrmikli sütlü tatlı tarifinin hazırlanışı:
 • İrmikli sütlü tarifinin hazırlanması için ilk olarak her tatlı tarifinde olduğu gibi temel malzemelerin birleştirilip kaynatılmasıyla bir karışım oluşturulması gereklidir. Zaten yazının başında söylendiği gibi irmikli sütlü tatlının hemen hemen her aşaması diğer tatlı tarifleriyle ortaktır. Kendine has çok nadir birkaç püf noktası vardır. 
 • Bu temel karışımı hazırlamak için 1 kg süt; ocakta kaynatılabilecek uygun bir kap ,tencere, vs. gerece dökülür. Döküldükten sonra ocak açılarak süt ısıtılmaya başlanır. Süt biraz ılıdıktan sonra ise 6-7 yemek kaşığı toz şeker ve 2 çay bardağı irmik bu sütün içine dökülerek karıştırmaya başlanır. Bu malzemeler; irmikli sütlü tatlı için gereken temel karışımı oluşturacaktır. Yani; malzemelerin tamamen birbirlerine karışarak iyice homojen olmaları çok önemlidir.
 • Süt-irmik-şeker karışımı iyice kaynayıncaya kadar karıştırılmaya devam edilir. Bu karışım zamanla koyu kahverengine bürünecektir. Bu durum, karışımın yeterince ısıtıldığının göstergesidir. Söylenen rengi aldıktan sonra süt karışımına yeni malzemeler eklenerek sütlü irmikli tatlı tarifine devam edilebilir.
 • Tarife devam etmek için tencereye Hindistan cevizi (1 yemek kaşığı), margarin ve vanilya da eklenerek karıştırma işlemine devam edilir. Bu malzemeler de eklendikten sonra yeterince ısınan karışım; koyu bir renge bürünecek ve boza gibi yarı katı yarı sıvı bir kıvamda olacaktır. Karışım bu şekli aldığı anda yeterince ısıtılmış demektir ve ocaktan alınmalıdır.
 • Ocaktan alındıktan sonra bu irmikli sütlü tatlı karışımı; önceden belirlenmiş bir tepsi, borcam, vs. kaba her kısmına eşit olacak şekilde dökülür ve soğumaya bırakılır. Bu aşamada karışım mümkün olduğunca eşit seviyede dökülmelidir. Çünkü  kabın her kısmında yüksekliğin eşit olması; irmikli sütlü tatlının her noktadan eşit şekilde pişmesi açısından önemlidir.
 • Tepsiye dökülüp yeterince soğutulduktan sonra irmikli sütlü tatlı neredeyse hazırdır. Son aşama olarak sosunun da hazırlanması gereklidir. 
 • Sosunu hazırlamak için; haricen ayrılan Hindistan cevizi ve diğer dökülmek istenen fıstık, fındık, tarçın, vs. aroması; tepside her yere mümkün olduğunca eşit dağılacak şekilde serpilir.
 • İrmikli sütlü tatlı artık hazırdır ve soğuk olarak servis edilebilir.
 • Afiyet olsun.
]]>
İrmikli Gül Tatlısı https://www.irmikhelvasi.gen.tr/irmikli-gul-tatlisi.html Wed, 05 Dec 2018 10:14:29 +0000 İrmikli Gül Tatlısı, görünümünün vermiş olduğu şıklık ve lezzetinin damakta kalması tatlıyı oldukça özel kılmaktadır. İrmikli gül tatlısını akşam yemeklerinin ardından veya canınız şekerli gıdalar İrmikli Gül Tatlısı, görünümünün vermiş olduğu şıklık ve lezzetinin damakta kalması tatlıyı oldukça özel kılmaktadır. İrmikli gül tatlısını akşam yemeklerinin ardından veya canınız şekerli gıdalar çektiğinde çarçabuk hazırlayıp kendinize tatlı bir ziyafet çekebilirsiniz. Aynı zamanda şeklinin güle benzemesi nedeniyle de eşinize güzel bir sürpriz yapmak istediğiniz de bu tatlı tarifine o gün ki menünüz de yer verebilirsiniz.

İrmikli Gül Tatlısı Malzemeler

İrmikli Gül Tatlısı Hamuru İçin

 • 1 tane oda ısısında yumurta
 • 1 su bardağı ay çiçek yağı
 • 4 su bardağı elenmiş un
 • 1 su bardağı irmik
 • 125 gr oda ısısında bekletilmiş margarin (tereyağı da kullanılabilir)
 • 1 tatlı kaşığı vanilya
 • 1 tatlı kaşığı kabartma tozu

İrmikli Gül Tatlısı Şerbeti İçin

 • Yarım limon suyu
 • 4 su bardağı su
 • 4 su bardağı toz şeker
İrmikli Gül Tatlısı

İrmikli Gül Tatlısı Yapılışı

İrmikli gül tatlısının hazırlanışına şerbet ile başlayalım ve bunun için şeker ile birlikte suyu uygun büyüklükte ki bir tencerenin içerisine alalım. Tencerenin altını kısık ateşte açalım ve şerbeti kaynamaya bırakalım. Şerbet bir kaç taşım kaynayınca içerisine limon suyunu ilave edelim ve ocağın altını kapatıp tencereyi serin bir ortama kaldıralım. Şerbet soğurken biz de hamuru hazırlamaya geçelim.

Bir tane yoğurma kabının içerisine sıvıyağ, margarin, yoğurt, yumurta, vanilya ve kabartma tozunu ekleyip parmak uçlarımız ila yoğuralım. Karışım beyaz renkli bir kıvam alacaktır. İrmik ile unu da ayrı bir kabın içerisine alıp karıştıralım. Hazırladığımız unlu malzemeyi birbiri ile özleşen karışımın içerisine azar, azar ilave ederek yoğuralım. Hamur kabın içerisinden rahatlıkla çıkacak kıvama geldiğinde üzerine bir bez örtüp buzdolabına kaldıralım ve 4-5 dakika kadar bekletelim.

Sürenin ardından hamuru tezgahın üzerine alalım ve 4 eşit bezeye bölüp bezin altına yerleştirelim. Ardından tezgahın üzerine un serpiştirelim ve bir tane bezeyi tezgahın üzerine alıp bir merdane yardımı ile açalım. Bu aşamada açılan hamurun yaklaşık 1 cm kalınlığında olması gerekiyor. 1 cm den kalın olduğu zaman hamurun iç kısmı fırında yeterli şekilde pişmiyor ve yumuşak olarak kalıyor.

Açılan yufkanın üzerine bir tane orta büyüklükte çay bardağı yerleştirip bardağının ağız kısmı ile hafif bastırarak parçalar oluşturalım. Diğer bezeleri de aynı şekilde açalım ve çay bardağı ile yuvarlak parçalar oluşturalım. Bardak ile şekil verme işlemi bittikten sonra merdaneyi ortadan kaldıralım ve bir tane fırın tepsisinin üzerine hafif şekilde yağlayalım. Fırının ayarını da 170 dereceye getirelim ve irmikli gül tatlısının şekillendirme aşamasına geçelim.

Oluşturduğumuz şekillerden 3 tanesini önümüze alalım ve kenar kısımları üst üste gelecek şekilde yerleştirelim. Ardından bu üç daireyi bir kerede rulo şeklinde saralım ve bir bıçak yardımı ile ruloyu ortadan ikiye keselim. Kestiğimiz hamurların düz kısımları alta gelecek ve gül deseni üstte kalacak şekilde fırın tepsisine dizelim. Geri de kalan tüm yuvarlakları aynı şekilde şekillendirdikten sonra fırına gönderelim ve ısınmış olan fırının içerisinde tatlıları kızarana kadar pişirelim.

Üst ve alt kısımları pişmiş olan irmikli gül tatlılarının üstüne soğuk olan şerbeti dökelim ve tepsinin üzerine bir tane daha tepsi yerleştirip tatlıyı dinlenmeye bırakalım. 15-25 dakika kadar dinlenen tatlıyı servis tabaklarına alalım ve yanında kaymak ya da dondurma ile servis yapalım. Afiyet olsun...

]]>
İrmikli Lokum https://www.irmikhelvasi.gen.tr/irmikli-lokum.html Thu, 06 Dec 2018 03:15:30 +0000 İrmikli lokum; kendine ev yapımı lokum yapmak isteyenler için ideal bir tatlıdır. Aynı zamanda misafirlere ikram etmek üzere, gidilen yerde hediye ikram bulundurmak üzere, vs. birçok amaçla da başvurulabilecek bir tariftir. Tatlı tarifle
İrmikli lokum için gereken malzemeler:
 • Hindistan cevizi
 • 5-6 tatlı kaşığı irmik
 • 3,5-4 tatlı kaşığı şeker
 • 2,5-3 çay bardağı süt
 • 1 paket krem şanti
İrmikli Lokumİrmikli lokum tarifinin hazırlanışı
 • Tarife başlamadan önce şunu belirtmek gerekir ki; irmikli lokumu hazırlaması her ne kadar basit olsa da pişirmesi biraz uzun sürecektir. Çünkü sonraki maddelerde göreceğimiz üzere bazı aşamalarda yaklaşık bir gecelik süre beklemek gerekecektir. İrmikli lokum yapacak olanların  tarife başlamadan önce bu süreyi göz önüne alması gerekmektedir.
 • İrmikli lokum tarifinde ilk olarak her tatlıda olduğu gibi şeker harcının hazırlanarak kavrulması gereklidir. Bunun için şeker, süt ve irmik uygun bir tencereye dökülür ve şeker koyulaşıncaya kadar kavrulur. Bu kavurma işlemi sırasında karışımın iyice bir olması ve homojen olmasına dikkat edilmelidir.
 • Şeker kavrulduktan sonra ocaktan alınır. Yeterince soğuduktan sonra buzdolabına soğumaya bırakılır ve bir geceye eş değer saatte bekletilir. Burada şeker kavrulduktan sonra kesinlikle direkt olarak buzdolabına konulmamalıdır. Soğumaya bırakılmadan önce kavrulmuş şekerin oda sıcaklığına geri düşmesi için yeterli bir zaman beklenmesi çok önemlidir.
 • Bu aşamadan sonra irmikli lokum için sadece birkaç aşama kalmıştır. Şeker harcı buzdolabında bekletildikten sonra alınır ve üzerinde hiçbir değişiklik yapılmadan üzerine krem şanti eklenerek karışımla homojen oluncaya kadar yoğrulur. 
 • İrmikli lokum tarifinde son aşama olarak krem şantiyle karıştırılan harç; tipik lokum büyüklüğünde parçalara ayrılır. Bu parçalar da Hindistan cevizine batırılır ve servis edilecek kaba konur.
 • Artık irmikli lokum tarifi bitmiştir ve servise hazırdır.
 • Afiyet olsun.
]]>
Krem Şantili İrmik Tatlısı https://www.irmikhelvasi.gen.tr/krem-santili-irmik-tatlisi.html Thu, 06 Dec 2018 22:48:22 +0000 Krem Şantili İrmik Tatlısı, çarçabuk hazırlanabilen ve harika bir lezzete sahip olan krem şantili irmik tatlısı mutfakların sevilerek tüketilen tatlıları arasında yer almaktadır sevdikleriniz ve kendiniz için tat Krem Şantili İrmik Tatlısı, çarçabuk hazırlanabilen ve harika bir lezzete sahip olan krem şantili irmik tatlısı mutfakların sevilerek tüketilen tatlıları arasında yer almaktadır sevdikleriniz ve kendiniz için tatlı anlar yaşamak istediğiniz zamanlarda kolaylıkla hazırlayarak damaklarınızı tatlandırabilirsiniz.

Krem Şantili İrmik Tatlısı İçin Gerekli Malzemeler:

 • Yarım su bardağı toz şeker
 • Yarım paket irmik
 • Yarım su bardağı yoğurt
 • Yarın su bardağı sıvı yağ
 • 3 adet yumurta
 • 1 paket vanilya
 • 1 paket kabartma tozu

Şantisi İçin:

 •  1 su bardağı süt
 • 1 paket krem şanti

Şerbeti İçin:

 • 2 su bardağı toz şeker
 • 2 su bardağı su
 • 1 dilim limon suyu
Krem Şantili İrmik Tatlısı

Krem Şantili İrmik Tatlısı Hazırlanışı:

Krem şantili irmik tatlısı hazırlamaya ilk olarak irmikli keki hazırlayarak başlayalım. Karıştırma kabımıza 3 adet yumurta ve yarım su bardağı toz şekeri ekledikten sonra bir mikser yardımıyla çırparak şekerin erimesini sağlayalım. Ardından karışımın üzerine sırası ile yarım su bardağı yoğurt, yarım su bardağı sıvı yağ ilave ederek karıştıralım. Karışımın üzerine yarım paket irmik, 1 paket kabartma tozu ve 1 paket vanilya ekleyerek karıştırmaya devam edelim. Çırpılarak kek hamuru kıvamı alan hamurumuzu yağlanmış yuvarlak bir cam tepsiye dökerek yayalım.

Daha sonra fırınımızı 185 derecede önceden ısıtarak irmikli hamuru fırına verelim ve altı üstü nar gibi kızarıncaya kadar pişmeye bırakalım. Bizde bu arada tatlımızın şerbetini hazırlayalım. Uygun bir tencereye 2 su bardağı toz şeker ve 2 su bardağı su ilave edip karıştırarak tencereyi ocağa koyalım ve şerbet kaynayıncaya kadar harlı ateşte kaynadıktan sonra ise kısık ateşte 15 dakika kadar kaynatalım. Şerbeti ocaktan almadan bir kaç dakika önce üzerine bir dilim limon suyu ilave ettikten sonra kaynayarak kıvam alan şerbeti ocaktan alarak soğumaya bırakalım.

Piştikten sonra fırından aldığımız irmikli tatlının   ilk sıcaklığı çıktıktan sonra üzerine hazırlayarak iyice soğuttuğumuz şerbeti irmikli tatlının üzerine gezdirerek dökelim. Ardından şerbetini çekerek iyice soğuması için tatlımızın üzerini bir tepsi yardımıyla kapatarak bir kenarda bekletelim  ve bu sırada bizde tatlımızın şantisini hazırlayalım. Çukur bir kabın içine 1 su bardağı soğuk süt ve 1 paket krem şanti ilave ettikten sonra bir mikser yardımıyla karışımı iyice çırparak koyulaşarak kıvam almasını sağlayalım. İstediğimiz kıvama gelen krem şantiyi şerbetini çekerek iyice soğuyan irmikli tatlımızın üzerine döktükten sonra bir spatula yardımıyla sıvayalım ve krem şantili irmikli tatlımızı buzdolabına koyarak 1-2 saat kadar dinlendirip dilimleyerek servise sunalım. Afiyet olsun...

]]>
Dondurmalı İrmik Helvası https://www.irmikhelvasi.gen.tr/dondurmali-irmik-helvasi.html Fri, 07 Dec 2018 17:03:48 +0000 Dondurmalı irmik helvası, hem leziz hem de oldukça şık bir tarfidir. Eğer dondurmayı çok seviyorsanız dondurmalı irmik helvası da favorileriniz arasına ekleyebilirsiniz. İrmik helvasını sık yapıyor veya irmik helv Dondurmalı irmik helvası, hem leziz hem de oldukça şık bir tarfidir. Eğer dondurmayı çok seviyorsanız dondurmalı irmik helvası da favorileriniz arasına ekleyebilirsiniz. İrmik helvasını sık yapıyor veya irmik helvasını çok seviyorsanız dondurmalı olarak yapmanızı tavsiye ederiz. Size önereceğimiz dondurmalı irmik helvası tarifi ile artık dondurmalı irmik helvası yapmak çok kolay. Yapılışı bir o kadar pratik ve lezzeti de bir o kadar harika...

Dondurmalı İrmik Helvası Malzemeler

 • 1 su bardağı irmik
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 2 su bardağı kadar yağlı süt
 • 4,5 çorba kaşığı tereyağı
 • 3 yemek kaşığı çam fıstığı
 • Süslemek için ceviz içi veya Hindistan cevizi kullanılabilir
 • Vanilyalı dondurma (isteğe göre kakaolu veya meyveli de yapılabilir)

Dondurmalı İrmik HelvasıDondurmalı İrmik Helvası Yapılışı

İlk olarak helvamız şerbetli olduğu için sütü derin bir tencerenin içerisine alalım ve üzerine şekeri ilave edip kaynamaya bırakalım. Şerbet kaynayana kadar biz de bu arada helvayı kavurmaya geçebiliriz. Yağı yayvan ve çift tabanlı bir tencerenin içerisine alalım ve yağ ısınınca içerisine irmik ile birlikte çam fıstığını ilave edelim ve kavurmaya geçelim.

İrmiklerin rengi dönünce ocağın altını kapatalım ve sürekli karıştırarak ilk sıcaklığının çıkmasını sağlayalım. İrmiklerin ilk sıcaklığı çıkınca ocağın altını tekrar açalım ve şerbeti tencerenin içerisine döküp helvayı sürekli karıştıralım. İrmikler şerbetini çekince tencerenin kapağını kapatalım ve tıpkı pilav demler gibi bir beze sarıp demleyelim. Helva 10 dakika kadar demlenince bir küçük kaseye bir kaç kaşık helvadan ilave edelim ve orta kısmını havuz gibi açıp içerisine bir top vanilyalı dondurmadan ekleyelim ve dondurmanın üzerine de tekrar helva yerleştirip hafif şekilde bastıralım. Kaseyi servis tabağının üzerine ters çevirelim ve dondurmanın erimesine fırsat vermeden dondurmalı irmik helvasının üzerine ceviz serpiştirelim ve bu şekilde servis yapalım. Afiyet olsun...

]]>
İrmikli Etimek Tatlısı https://www.irmikhelvasi.gen.tr/irmikli-etimek-tatlisi.html Fri, 07 Dec 2018 17:23:59 +0000 İrmikli etimek tatlısı, oldukça hafif ve lezzetli bir tariftir. Özellikle çabucak yapılıyor olması nedeniyle aniden gelen misafirlere rahatlıkla yapılabilir. İçerisinde etimek, şeker ve krema olması nedeniyle biraz İrmikli etimek tatlısı, oldukça hafif ve lezzetli bir tariftir. Özellikle çabucak yapılıyor olması nedeniyle aniden gelen misafirlere rahatlıkla yapılabilir. İçerisinde etimek, şeker ve krema olması nedeniyle biraz kalorili bir tatlıdır. Ancak bir dilim irmikli etimek tatlısının ardından yarım saatlik bir yürüyüş yapmanız halinde aldığınız tüm kalorileri rahatlıkla yakabilirsiniz.

İrmikli Etimek Tatlısı Malzemeler

 • 1 paket tuzsuz etimek
 • 4 su bardağı su
 • 1 paket vanilya
 • 2 su bardağı toz şeker
 • 1 çay bardağı ceviz (ince çekilmiş)

İrmikli Etimek Tatlısı Muhallebisi İçin

 • 1 litre süt
 • 8 yemek kaşığı şeker
 • 8 yemek kaşığı irmik

İrmikli Etimek Tatlısı Üzeri İçin

 • 1 paket krem şanti
 • 1 su bardağı süt

İrmikli Etimek Tatlısıİrmikli Etimek Tatlısı Yapılışı

İlk önce dibi tutmayacak özellikte bir tencere alalım ve içerişine şekeri ilave edip kavuralım. Şekerlerin rengi değişip esmerleşince içerisine su ilavesi yapalım ve 5 dakika kadar kaynatalım. Şeker ile su kaynayınca içerisine vanilyayı da ekleyip karıştıralım ve ocağın altını kapatalım. Akabinde etimekleri kare bir tepsinin üzerine tek sıra olacak şekilde dizelim ve üzerine şerbetini döküp bekletelim. Etimeklerin her tarafı ıslanınca üzerine bolca ceviz ilavesi yapalım ve tepsinin ağzını başka bir tepsi ile kapatalım. Etimekler şerbetini çekene kadar bizde irmikli muhallebiyi hazırlama aşamasına geçelim.

Muhallebi için; Verilen tüm muhallebi malzemelerini bir tencerenin içerisine alalım ve sürekli karıştırarak kaynatalım. Pişmiş olan muhallebiyi şerbetini çekmiş etimeklerin üzerine dökelim ve soğuması için bir kenara kaldıralım. Muhallebi soğurken krem şantiyi bir su bardağı kadar soğuk süt ile çırpalım ve muhallebi soğuduktan sonra üzerine sürelim. İrmikli etimek tatlısını 2 saat kadar buzdolabında bekletelim ve ardından dilimleyerek sunum yapalım. Afiyet olsun.

]]>
İrmikli Pasta https://www.irmikhelvasi.gen.tr/irmikli-pasta.html Sat, 08 Dec 2018 11:59:37 +0000 İrmikli pasta alternatif pasta çeşitlerinden biri olarak damak zevkinize mükemmel uyum sağlayabilecek bir pasta türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Ağızda hoş bir tat oluşturan bu pastayı hazırlamanın kolay olması say İrmikli pasta alternatif pasta çeşitlerinden biri olarak damak zevkinize mükemmel uyum sağlayabilecek bir pasta türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Ağızda hoş bir tat oluşturan bu pastayı hazırlamanın kolay olması sayesinde evinizde aileniz ve misafirleriniz için mükemmel bir tatlı hazırlamanız mümkündür. Hazırlanışı sırasında dikkat etmeniz gereken püf noktalar dışında irmikli pasta hazırlarken sizi sıkıntıya sokacak herhangi bir zorluk da bulunmamaktadır.

İrmikli Pasta Malzemeleri (10 kişilik)
 •  1 kilo süt
 •  9 yemek kaşığı toz şeker
 •  1 paket vanilya
 •  11 yemek kaşığı irmik
 •  Hindistan cevizi
 •  1 paket kakaolu pötibör bisküvi
İrmikli Pasta Yapılışı

Bir tencereye aldığınız süt, şeker ve irmiği bir tencereye alarak kaynayıncaya kadar kaynatarak pişirin. Bu karışımın katılaşana kadar karıştırılması ve kaynatılması gerekmektedir. İrmikli pasta harcımız gerektiği gibi katılaştıktan sonra vanilya da ilave ederek 1 ya da 2 dakika kadar daha pişirip ocaktan alabilirsiniz.

Yuvarlak borcam kullansanız da olur ancak kare şeklindeki büyük bir borcam tam olarak ihtiyacınız olan kaptır. Borcamınızın zeminine Hindistan cevizlerinizi serpiştirin. Kaynatarak hazırlamış olduğunuz irmikli pasta karışımının yarısını borcamınıza yavaşça dökün. Daha sonra kakaolu büsküvilerden bir sıra olacak şekilde borcama dizin. Daha sonra kalan pasta karışımınızı da borcamınıza ilave ettikten sonra her yana yayılmasına izin verin. 

İrmikli Pasta
Bundan sonra yapmanız gereken işlem ise 2 ya da en fazla 3 saat buzdolabında bekletilen pastanızın üstünü yine Hindistan cevizleri ile kaplayarak servisinizi yapmanız olacaktır. Evde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz bu tarif sayesinde hem misafirleriniz için hem de aileniz için yemeklerden sonra yenebilecek ya da özel günlerinizi kutlamak için güzel bir pasta yapabilmeniz mümkündür.

Birçok hanım için pasta kıvamını tutturmak oldukça zor olabilmektedir. Ancak irmikli pasta sayesinde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz bir tarifiniz olabilmektedir. Bu tarifte dikkat etmeniz gereken en önemli nokta pastanızın irmikli karışımını yaparken doğru katılıkta bir kıvam oluşturmanız olacaktır. Bunun için daha çok muhallebi ya da puding kıvamı da olarak adlandırılabilen bir kıvam tercih edilmektedir. Puding kıvamında yapmanız soğuma işleminde daha rahat bir sonuç almanızı da sağlayacaktır. Ancak katılaştıralım derken dibini de tutturmamanız gerekmektedir.

Afiyet Olsun..
]]>
İrmikli Tatlılar https://www.irmikhelvasi.gen.tr/irmikli-tatlilar.html Sat, 08 Dec 2018 19:14:25 +0000 İrmikli tatlılar, yapılışları oldukça kolay ama lezzetleri damaktan hiç gitmeyecek özelliktedir. Özel konuklarınıza veya kendinize hazırlayabileceğiniz irmikli tatlı ile hoş vakitler geçirebilirsiniz. Özellikle i İrmikli tatlılar, yapılışları oldukça kolay ama lezzetleri damaktan hiç gitmeyecek özelliktedir. Özel konuklarınıza veya kendinize hazırlayabileceğiniz irmikli tatlı ile hoş vakitler geçirebilirsiniz. Özellikle irmiğin içerisinde bulunan lif oranı oldukça fazladır ve bunu tatlı sayesinde karşılayabilirsiniz.

İrmikli Tatlılar

Portakallı İrmik Sufle Malzemeler

 • 50 gr irmik
 • 2,5 su bardağı süt
 • 2 çorba kaşığı toz şeker
 • 1 tane portakal
 • 1 tane yumurta akı

Portakallı İrmik Suffle Yapılışı

Tatlının yapımına başlamadan önce fırının ayarını 180 dereceye getirelim ve fırının içerisinin ısınmasını sağlayalım. Ardından irmikleri yanmayacak bir tavanın içerisine alalım ve üzerine süt ile birlikte şeker ilavesi yapıp orta ısıda pişene dek karıştıralım. Yeteri düzeyde pişmiş olan tatlıyı ocaktan indirelim ve portakalları hazır hale getirmek için kabukları rendeleyip tatlının içerisine dahil edelim. Yumurta akını ise fazla büyük olmayacak bir kaba alalım ve mikser ile iyice çırpalım. Çırpılmış yumurta akını da irmiklerin bulunduğu kaba alalım ve karıştıralım. Ardından tatlı karışımını bir kalıbın içerisine dökelim ve fırının içerisine gönderelim. Yeteri kızarıklığa gelene dek fırının kapağını açmayalım ve 15-20 dakika kadar tatlıyı fırında pişirelim. Afiyet olsun...

İrmikli Tatlılar

Sütlü İrmik Tatlısı Malzemeler

 • 2 su bardağı irmik
 • 1 çay bardağı ay çiçek yağı
 • 2 yemek kaşığı margarin
 • 1 fincan damla çikolata
 • 1 paket vanilya
 • 1 su bardağı yağsız süt
 • 1,5 su bardağı toz şeker

Sütlü İrmik Tatlısı Yapılışı

Tatlının yapımına başlarken öncelikle uygun büyüklükte bir tencere alalım ve içerisine şeker ile birlikte sütü, vanilyayı ve suyu ilave edip karıştıralım. Ardından teflon bir tavanın içerisine yağı ilave edelim ve yağ ısınınca üzerine irmikleri ekleyip kavuralım. İrmiklerin rengi değişince üzerine sütlü karşımı ilave edelim ve sütünü çekene dek pişirelim. Kısık ateşin üzerinde pişen irmik tatlısı sütünü çekince ocaktan alalım ve Tavanın ağzını bir bez ile kapatıp 5 dakika kadar bekletelim. Yeteri sürede dinlenmiş olan irmik tatlısını kare veya yuvarlak bir cam tepsiye dökelim ve üzerini damla çikolatalar ile süsleyip soğumaya bırakalım. Sütlü irmik tatlımız soğuyunca tabaklara alalım ve servis yapalım. Afiyet olsun...

Dondurmalı İrmik Tatlısı Malzemeler

 • Yarım paket irmik
 • 1 fincan sıvı yağ
 • 2 su bardağı toz şeker
 • 2 su bardağı şeker
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • 1 tutam ceviz kırıkları
 • 3 yemek kaşığı dolmalık fıstık
 • 1000 ml sade maraş dondurması veya kesme dondurma

Dondurmalı İrmik Tatlısı Yapılışı

Dondurmalı irmik tatlısının yapımına öncelikleri yanmaz bir tavanın içerisine yağ ile birlikte dolmalık fıstıkları alarak başlayalım. Akabinde ocağın altını açalım ve fıstıkları pişirmeye başlayalım. Fıstıklar rengini değiştirince tavanın içerisine irmiği ilave edelim ve kısık ateşin üzerinde pembeleşene dek kavuralım. İrmikler bu aşamada kavrulurken biz de ayrı bir tencere alalım ve içerisine süt ile şekeri ilave edelim. Şeker, sütün içerisinde eriyene dek kısık ateşin üzerinde pişirelim ve süt ile şeker piştikten sonra ilk sıcaklığını çıkarması için serin bir yerde 10 dakika kadar bekletelim. İrmikleri yeterli kızarıklığa gelince üzerine sütlü karışımı dökelim ve pirinç pilavı pişirir gibi ilk önce hızlı ateşte, ardından kısık ateş de tatlıyı pişirelim. Pişmiş olan irmik tatlımızı demlenmesi için bir beze saralım ve 10 dakika kadar bekletelim.

Demlendirdiğimiz irmik tatlısının şeklinin verilmesi için bir küçük kase alalım ve streç film ile iç kısmını kaplayalım. Ilık olan irmik tatlısından bu kasenin içerisine alalım ve orta kısmını boş bırakalım. Ortasına da 2 yemek kaş]]> Çikolatalı Dondurmalı İrmik Helvası https://www.irmikhelvasi.gen.tr/cikolatali-dondurmali-irmik-helvasi.html Sun, 09 Dec 2018 02:11:23 +0000 Çikolatalı dondurmalı irmik helvası, sıcak yaz aylarında içinizi ferahlatacaktır. Ayrıca dondurma tatlılar yaz aylarında tüketilebildiği gibi sonbahar ve kış aylarında da afiyetle tüketilebilir... Yapmanız gereken tatlıyı y Çikolatalı dondurmalı irmik helvası, sıcak yaz aylarında içinizi ferahlatacaktır. Ayrıca dondurma tatlılar yaz aylarında tüketilebildiği gibi sonbahar ve kış aylarında da afiyetle tüketilebilir... Yapmanız gereken tatlıyı yedikten sonra arkasından bir bardak ılık su içmek olacaktır. Çikolatalı dondurmalı irmik helvası, sade irmik helvasına oranla daha sık yapılan ve görsellik açıdan hoş bir görüntüye sahip bir tatlıdır.


Çikolatalı Dondurmalı İrmik Helvası Malzemeler
Helva İçin;
 • 2 su bardağı irmik
 • 3 su bardağı kaynar su
 • 1,5 su bardağı toz şeker
 • Yarım paket margarin veya tereyağı
 • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
Çikolatalı Dondurmalı İrmik HelvasıSos İçin
 • 2 su bardağı süt
 • 2 çorba kaşığı dolusu kakao
 • 5 yemek kaşığı toz şeker
 • 1 çorba kaşığı nişasta
İçeri İçin
 • 200 gr dondurma (vanilyalı dondurma daha çok yakışıyor)
Çikolatalı Dondurmalı İrmik Helvası Hazırlanışı

Öncelikle irmik helvasını hazırlamaya geçelim ve bunun için margarin ile sıvı yağını bir çelik tencerenin içerisine alıp ısıtalım. Yağ ısındıktan sonra tencereye irmiği boşaltalım ve pembeleşene dek orta harlı ateşte sürekli karıştırarak pişirelim. Yaklaşık olarak 10 dakika kadar kavurduğumuz irmiğin üzerine toz şekeri boşaltıp beklemeden de 3 su bardağı ölçüsünde kaynar suyu ilave edelim. Helvamız fokurdamaya başladığında ocağın altını kısalım ve helva suyunu çekene dek karıştırarak pişirelim.

Suyunu çekmiş olan helva tenceresinin kapağını kapatıp demlenmeye bırakalım. Helvamız demlenirken bizde diğer yandan sosunu hazırlamaya geçelim. Sos için uygun büyüklükte bir tencere alalım ve içerisine sütü, kakaoyu, şekeri ve nişastayı ilave edip karıştıralım. Karışı ocağın üzerine alalım ve göz,göz olana dek pişirmeye devam edelim. Muhallebi kıvamına gelen çikolatayı soğuması için bir kenara kaldıralım.

Bir tane çukur bir kase alalım ve iç kısmı su ile ıslatalım. Demlenmiş olan helvadan kasenin dibine bir kaç yemek kaşığı ilave edip hafif bastıralım. Ardından helvanın üzerine bir kepçe vanilyalı dondurmadan ilave edelim. Dondurmanın üzerine tekrar helvadan yerleştirip kaseyi servis tabağına ters çevirip helvayı kalıp halinde çıkartalım. Bu aşamada helvanın servis tabağına düzgün bir şekilde çıkması için kasenin dibinin ve kenarlarının ıslatılmış olması gerekiyor. Ayrıca kaseyi sunum tabağına bir kerede çevirip çıkartmak gerekiyor. Aksi halde helva kaseden çıkarken dağılabilir ve görünmemesi gereken dondurma gözükebilir. Kalıp halinde çıkan helvanın üzerine hazırladığımız çikolata sosundan gezdirip sunum yapalım. Afiyet olsun

]]>
İrmik Helvası Tarifi https://www.irmikhelvasi.gen.tr/irmik-helvasi-tarifi.html Sun, 09 Dec 2018 16:05:54 +0000 İrmik helvası tarifi, herkesin kolaylıkla yapabileceği bir tatlı türüdür. İrmik ve şekerin buluşması, büyüklerimizden bizlere kadar gelmiş sevilen bir tatlıdır. Sadece su ile yapabileceğiniz gibi, süt ilavesiyle yapacağ İrmik helvası tarifi, herkesin kolaylıkla yapabileceği bir tatlı türüdür. İrmik ve şekerin buluşması, büyüklerimizden bizlere kadar gelmiş sevilen bir tatlıdır. Sadece su ile yapabileceğiniz gibi, süt ilavesiyle yapacağınız helvanız daha lezzetli olacaktır. İrmiği karıştırırken fazla ezmemeye özen gösteriniz. Helvanız için, ufak bir püf noktası da verelim sizlere. İçerisine koyacağınız su ve sütü sıcak koyarsanız, helvanız tel tel olacaktır. Eğer soğuk koyarsanız yapışık bir görünümü olacaktır. Farklılık arayanlar helvanın içerisine, dolmalık fıstık yerine ceviz, badem, fındık ve üzüm gibi farklı lezzetler koyabilir. Şimdi hep birlikte irmik helvasını yapalım isterseniz.

İrmik helvası tarifi için gerekli olan malzemeler

 • 2 su bardağı irmik
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • 1 yemek kaşığı sıvı yağ
 • 1,5 su bardağı toz şeker
 • 1 su bardağı süt
 • 1 su bardağı su
 • 1 yemek kaşığı dolmalık fıstık
 • Tarçın

İrmik Helvası Tarifi

İrmik helvasının yapılışı

Yapışmayacağı için, seramik veya teflon geniş bir tencere içerisinde tereyağı ve sıvı yağı kızdırınız. İçerisine irmikleri ilave ederek,  rengi koyulaşana kadar, devamlı karıştırarak kavurunuz. Bu arada irmikleri yakmamaya da özen gösteriniz. Kavurma devam ederken şekeri ilave ediniz. Ardından suyu, şekeri ve dolmalık fıstığı ilave ederek, suyu çekilene kadar pişiriniz. Artık irmik helvanız servise hazırdır. Üzerini tarçınla süsleyerek, ılık bir şekilde yemenizi tavsiye ederiz.

Afiyet olsun.

]]>
İrmik Helvası https://www.irmikhelvasi.gen.tr/irmik-helvasi.html Mon, 10 Dec 2018 04:54:02 +0000 İrmik Helvası: Osmanlı İmparatorluğu daha henüz imparatorluk olmadan evlere misafir olmuş bir lezzet irmik helvası. Padişahların en çok sevdiği ve en düşük maliyetle yapılabilen bir tatlı olması ününe ün lezzet İrmik Helvası: Osmanlı İmparatorluğu daha henüz imparatorluk olmadan evlere misafir olmuş bir lezzet irmik helvası. Padişahların en çok sevdiği ve en düşük maliyetle yapılabilen bir tatlı olması ününe ün lezzetine lezzet katmış irmik helvasının. Osmanlı İmparatorluğunun en güçlü makamında bulunan emriyle dünyaları sarsan ve zenginliğiyle halkın imrendiği padişahın en sevdiği tatlılardan olan irmik helvasının bu kadar ucuz maliyetlerle hazırlanması; yani halkın, padişaha göre gelir düzeyi düşük zümrenin, bu tatlıyı rahatlıkla yapıp evlerinde yiyebilmeleri, İrmik helvasının sosyal düzende ki sınıfsal eşitsizlik ilkesine adeta bir tepki olarak gözükmesine neden olmuştur.

İrmik helvasının kötü bir namı da var aslında. Ölümü akla getirir irmik helvası. Bu kadar lezzetli ve tarihe adını yazmış bir tatlının bu kadar acı verici bir olayla anılması beni hep düşündürmüştür. Düşünün eve geldiğiniz de kavrulmuş irmik kokusu duyduğunuzda mutlu oluyorsunuz. Biliyorsunuz ki içeride irmik helvası yapılıyor. İçinizi bir mutluluk kaplar irmik helvasını yeme isteğiniz çok mutlu eder sizi ancak eve girdiğinizde annenizin üzgün olduğunu akrabalarınızın ağladığını görürsünüz bu büyük bir yıkımdır. İrmik helvasının bu kötü anlarda yapılmasının sebebi o muhteşem lezzetin ölüm gibi büyük bir acıyı alabileceğinin düşünülmesi olabilir.

İrmik Helvasının Malzemeleri:
 • 2 su bardağı irmik
 • 1 su bardağı su
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 1 su bardağı süt
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 1 çay bardağı tere yağ
 • 1 çorba kaşığı dolmalık fıstık
İrmik Helvasıİrmik Helvasının Yapılışı:

İrmik helvasının bu kadar lezzetli olmasını sağlayan karamelize edilmiş şekeri hazırlamak için sütü ve şekeri küçük bir tencereye koyup kısık ateşte şeker eriyinceye kadar karıştırıyoruz. Şeker eriyince ocağın altını kapatıp bu karşımı ocaktan alın. Daha sonra genişçe bir tencereye tereyağı ve tereyağı eridikten sonra 1 çorba kaşığı fıstık ve 2 su bardağı irmiği ekleyip kavrulana kadar karıştırın. İrmiğin rengi değişmeye başlayınca öncede hazırlamış olduğumuz süt ve şeker karışımını ilave edin. Bu noktada çok dikkat etmeniz gerekir çünkü ilave sırasında meydana gelen ısı oldukça fazladır. Tatlı yemek için acı çekmeyin. irmikler sütle birlikte katı kıvama gelinceye kadar kısık ateşte pişirin. İyice katılaşıp üzerinde gözenekler oluşunca ocaktan alın. Bir kaç defa karıştırıp 10 ila 15 dakka dinlenmeye bırakın. 

İrmik Helvasının Sunum Şekli: Hazırlamış olduğumuz irmik helvasını bir kasenin içine iyice sıkıştırarak doldurup bir servis tabağının üzerine kalıp şeklinde ters çevirip bir tepe oluşturun. Üzerine dövülmüş bir tutam fıstık atarak servis yapın.

İrmik helvanız hazır Afiyet Olsun...
]]>